Předloha KSČM vychází z australského modelu a předpokládá, že kandidáti by byli na rozdíl od nynějšího systému uvedeni podle abecedy na jednom hlasovacím lístku. Voliči by stanovili zapsáním čísla k jejich jménům pořadí, nejméně by museli vybrat tři adepty. Pokud by některý z kandidátů dostal největší počet hlasů v prvním pořadí, byl by zvolen. V případě rovnosti pořadí by se přihlíželo k počtu hlasů v druhém pořadí. Zvolen by byl uchazeč, který by jich obdržel nejvíce.
Navrhovaný systém by bylo podle vnitra pro voliče komplikovaný a pro volební komisaře pracný. Stejně jako ministerstvo financí upozornilo na to, že na změně volebních pravidel by měla existovat většinová shoda v obou komorách Parlamentu.
Změna by podle statistiků nepřinesla deklarované zjednodušení volebního systému. "Navrhovanou úpravu lze v oblasti zjišťování výsledků voleb považovat za nadbytečnou s nepřiměřenými nároky na náročnost zpracování a finančními dopady, neboť stejných výsledků by se při nižší náročnosti dosáhlo pouhým zrušením druhého kola senátních voleb," uvedl ČSÚ.
Statistici také odmítli návrh, že by museli každou z téměř 15.000 volebních komisí vybavit výpočetní technikou kvůli zpracování výsledků voleb. "Navržené řešení by bylo pro úřad organizačně obtížné a z hlediska hospodaření s majetkem státu nehospodárné a neefektivní," dodal ČSÚ.
Obdobný návrh prosazovala před rokem skupina senátorů v čele s Jiřím Dienstbierem (ČSSD). Horní komora jej ještě v předvolebním složení ale zamítla. Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) šanci nebude mít v horní komoře ani návrh KSČM. Bez souhlasu obou komor Parlamentu nemůže být změna volebních pravidel přijata.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk