"K socialismu takovému, jaký jsme zažili, už bych se nevracela. Revoluce ale je kvalitativní skok, tu bych preferovala. Nemusí to nutně být rabování a hořící auta. Změna ale nastat musí a musí být velmi tvrdá. Současná krize není žádná chřipka, je to systémová krize, má mnoho dimenzí," řekla Švihlíková ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu. A nedá se vyléčit jednotlivými malými opatřeními při běžném provozu.
Vláda by se podle ní měla navrátit do rukou lidu. "Démos kratos je vláda lidu, ale ten lid se vytratil z veškerých ekonomických i politických rozhodování," podotkla.
Politici špatnými rozhodnutími platí svým chlebodárcům
Veškerá politická rozhodnutí se podle Švihlíkové odehrávají v duchu splácení dluhů. Ovšem ne státního dluhu, ale dluhů, které si povolaní politici nadělali mezi svými chlebodárci. "Podle návrhu rozpočtu bych řekla, že ministerstvo financí nechápe, co se v ekonomii děje. Kdybych byla ironická, řekla bych, že si pan Kalousek zase spletl znaménka plus a minus. Bohužel to vypadá spíš tak, že se řeklo, kolik musí být schodek a všechna ostatní čísla se prostě dopočítala tak, aby to vyšlo. To je obrovská chyba."
Tento proces je podle Švihlíkové zcela záměrný. "Slouží to k tomu, aby se podařilo prosadit ještě drastičtější opatření pro privatizaci - libovolně doplňte: zdravotnictví, školství,…" Privatizace pak přinese peníze. "A tyto zdroje se pak zaplatí klientele, která jim platí volební kampaň, firmám i jednotlivcům," vysvětlila ekonomka s tím, že jiný důvod v praktikovaném chování nemůže tkvět, to by totiž bylo "příliš mnoho neumětelství naráz".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par