Vláda koupila zadlužené plynovody. Přepočítala se. Manko zatáhnou Češi, hlásí Kovanda

12.11.2024 21:58 | Monitoring

Češi si od příštího roku připlatí za poloprázdné plynovody, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda na sociální síti X, kde zanalyzoval důsledky nedávného kroku české vlády, která prostřednictvím ČEPS koupila společnost Net4Gas, hlavního provozovatele plynovodů v Česku. Kvůli nutnosti uhradit náklady na provoz a údržbu těchto plynovodů vzrostou regulované poplatky za distribuci plynu až o 15 %, což nejvíce dopadne na domácnosti.

Vláda koupila zadlužené plynovody. Přepočítala se. Manko zatáhnou Češi, hlásí Kovanda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plynoměr, ilustrační foto

Podle Kovandy se nyní Češi potýkají s vyššími náklady na distribuci plynu, což od příštího roku výrazně pocítí i domácnosti, které budou platit až o 15 % více za regulované poplatky. Tento nárůst má pokrýt náklady na provoz poloprázdných plynovodů a údržbu infrastruktury, kterou stát koupil i s dluhy přesahujícími 34 miliard korun.

„Například domácnost v rodinném domě s plynovým vytápěním a spotřebou od 25 do 45 megawatthodin plynu ročně platí letos u Pražské plynárenské 272,64 koruny za megawatthodinu, příští rok by to mělo být 313,27 koruny za megawatthodinu,“ počítá Kovanda patnáctiprocentní nárůst cen za poplatky. „Stálý poplatek takové domácnosti pak vzroste z letošních 318,89 na 366,55 koruny, tedy rovněž zhruba o patnáct procent,“ dodává ekonom.

Kovanda naznačuje, že vláda doufala, že tyto náklady budou pokryty příjmy z tranzitních poplatků za přepravu plynu do Slovenska a Rakouska. Tento plán se ale ukázal jako neúčinný, protože například Rakousko začíná plyn dovážet přes Itálii a Německo a Slovensko má přístup k dodávkám plynu přes Polsko a Litvu nebo z Ázerbájdžánu. Kovanda komentuje tento vývoj slovy, že „Češi se přepočítali“, protože z původního předpokladu o zisku z tranzitních poplatků nakonec nevyplynuly reálné výnosy.

Kovanda dále kritizuje, že stát koupil Net4Gas ve chvíli, kdy firma přestala být zisková – především kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu a sabotážím plynovodů Nord Stream.

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Neřekl bych, že se přepočítali, spíše to NIKDO z pětihnuu ani nepočítal, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJaroslav z Bystřice , 13.11.2024 8:06:18
ale někdo z nich si nejspíš navýšil svoje konto za oddlužení krachující firmy ZA NAŠE PENÍZE

|  6 |  0

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…