Vláda rozhodne o penězích na mzdy učitelů v neveřejných školách

17.04.2018 21:31 | Zprávy

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) ve středu navrhne vládě navýšit letošní rozpočet pro soukromé a církevní školy o 131 milionů korun. Jde o částku, kterou resort potřebuje na dorovnání příjmů učitelů neveřejných škol, jejichž mzdy rostou pomaleji než platy na veřejných školách. Ministr požaduje uvolnění peněz z vládní rozpočtové rezervy. Vyplývá to z předkládací zprávy materiálu, kterou má ČTK k dispozici.

Vláda rozhodne o penězích na mzdy učitelů v neveřejných školách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Babišův kabinet tedy důvěru nezískal

Tarify pedagogů ve veřejném školství vzrostly v loňském listopadu o 15 procent. V odměňování učitelů soukromých a církevních zařízení se to ale promítne částečně až letos, protože nedostávají platy podle tabulek, ale mzdy, na kterých se dohodnou se zřizovateli. Ti mají od státu peníze pro zaměstnance na základě srovnání s předchozími výdaji veřejných škol.

Navýšení peněz pro neveřejné školy nebylo podle ministerstva možné zapracovat do návrhu státního rozpočtu, protože bývalá vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o růstu platů učitelů rozhodla až v den jeho schvalování. Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) pak ve Sněmovně prosazovala pozměňovací návrh, který měl letošní rozpočet o tyto peníze navýšit. Ačkoli někteří poslanci upozorňovali na to, že jde o peníze, které neveřejné školy podle zákona musejí dostat, Sněmovna návrh při schvalování rozpočtu odmítla.

Pro soukromé školy bude letos ministerstvo potřebovat 101 milion korun, které odpovídají růstu platů učitelů v loňském listopadu a prosinci. Dalších 30 milionů pak musí poslat církevním školám. Peníze, které by na tyto výdaje resort mohl využít, už spotřeboval jinak. Ministr je chce získat z vládní rozpočtové rezervy. Po zapracování připomínek z Ministerstva financí a Ministerstva pro místní rozvoj jde návrh na vládu bez rozporu.

Zástupci soukromých a církevních škol již loni v prosinci zaslali premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) dopis, ve kterém ho žádali, aby peníze zajistil. Upozornili také, že by se měl řešit rozdíl mezi financováním veřejného a neveřejného školství, který je podle nich nespravedlivý. Babiš naopak státní příspěvky pro neveřejné školy v minulosti kritizoval. Ministerstvo jim přispívá zhruba 6,5 miliardy korun ročně. Rozpočet regionálního školství činí letos kolem 120 miliard korun.

Podle statistik Ministerstva školství pracuje v letošním školním roce na 1 060 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, které patří církvím nebo soukromníkům, zhruba 13 800 učitelů. Celkem je v Česku asi 156 000 pedagogů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

USA přitvrzuje proti Rusku. Nové sankce už prý pořádně zabolí, jde o ropu

13:14 USA přitvrzuje proti Rusku. Nové sankce už prý pořádně zabolí, jde o ropu

Washington zesílil sankce vůči Ruské federaci. Američané uvalili sankce na 183 tankerů, které doprav…