Česko neuznává výsledky hlasování o připojení Krymu k Rusku. Po jednání vlády to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Víkendové referendum bylo podle něj neregulérní. Stejně jako prezident Miloš Zeman si myslí, že bylo v rozporu s ústavou Ukrajiny. Vláda také vyjádřila souhlas s tím, aby byla koncem týdne podepsána politická část asociační dohody mezi EU a Ukrajinou.
Podle Sobotky bylo referendum, v němž se tamní obyvatelstvo v neděli vyslovilo pro připojení k Ruské federaci, mimo jiné v rozporu s garancemi, které Rusko v minulosti poskytlo, když se zavázalo ke garantování ukrajinských hranic.
Plošné sankce ale navzdory dosavadnímu vývoji Česko v Evropské radě koncem týdne navrhovat nebude. Úsilí Evropské unie podle Sobotky nadále směřuje k tomu, aby osmadvacítka dotlačila Ukrajinu a Rusko k jednacímu stolu.
Spokojenost se stanoviskem vlády ke krymskému referendu vyjádřil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). To, že například nebyli do oblasti vpuštěni zahraniční pozorovatelé, považuje za nepřijatelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pan