Hned na úvod se zostra opřel do české vlády za to, že do posledního dechu nebojuje proti kvótám. Měla by se postavit po bok Slovenska a povinné kvóty žalovat. „A říci také, jako třeba slovenský ministr vnitra, že bez ohledu na výsledek hlasování nebude toto opatření realizovat,“ zdůraznil europoslanec. Jak premiér Sobotka, tak první místopředseda vlády Babiš už ale dali najevo, že nebudou Bruselu dále vzdorovat.
Posteskl si také nad tím, že česká vláda nechtěla eskalovat napětí okolo uprchlické krize a svolila k hlasování na radě ministrů vnitra, kde jsme byli přehlasováni. „Já nechci konspirovat, ale na mě to dělá dojem, že vláda přijala taktiku, ve které ukázala boj proti kvótám, ale na druhou stranu se snažila, aby si neudělala v EU příliš mnoho nepřátel,“ kroutil hlavou host.
„Česká vláda vyslala signál, který říká, když nás přehlasujete, tak my sice možná budeme chvíli brblat, ale potom srazíme paty,“ pokračoval v kanonádě na současný český kabinet Sobotky a Babiše Zahradil. To by mohlo také znamenat, že se Česká republika poslušně skloní před dalšími nápady, např. před unifikací azylového řízení v rámci EU. Může jít ale i o jiné nápady. Zahradil toho za mnoho let v Evropském parlamentu zažil tolik, že ho prý hned tak něco nepřekvapí.
Pár slov zaznělo také na adresu Polska, které nakonec nehlasovalo v otázce kvót s Visegrádskou čtyřkou. Vysvětlení pro to jsou podle Zahradila v zásadě dvě. Jedno říká, že současná polská vláda jen stříhá metr, protože průzkumy naznačují, že v nadcházejících volbách prohraje. Poražení politici by pak mohli získat např. nějaká místa v Bruselu. „To je šuškanda,“ poznamenal se smíchem europoslanec.
Druhé říká, že se Poláci kvótám podvolili s tím, že jim bude podána pomocná ruka, pokud se zhorší situace na Ukrajině a na Západ zamíří tisíce tamních občanů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp