Nový stavební zákon má za cíl zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA se mají sloučit do jednotného povolovacího řízení. Vzniknout tak má nejvyšší stavební úřad, který se stane součástí státní správy.
Rovněž návrh počítá s tím, že pokud se příslušný úřad k žádosti o stavební povolení nevyjádří do třiceti dnů a u složitějších staveb do šedesáti dnů, bude platit tzv. fikce souhlasu, tedy automatické schválení žádosti.
„Zákon má přinést zrychlení realizace staveb. Změna režimu stavebních úřadů by však byla tak velkým zásahem do výkonu veřejné správy a je na něj navázáno takové množství činností, že velmi pravděpodobně dojde k přesně opačnému efektu,“ sdělilo Ministerstvo vnitra.
Studie totiž vyčíslila jednorázové náklady na zavedení nového systému na až 32 miliard korun. Roční náklady na jeho provoz by pak dosáhly 2,3 až 2,7 miliardy. Ministerstvo vnitra proto doporučuje, aby se úředníci stavebních odborů z obcí na stát nepřeváděli. Došlo by prý k celkové paralyzaci systému na 12 až 18 měsíců. A výsledkem by byl propad ve stavební produkci ve výši až 204 miliard korun.
Ministerstvo vnitra také upozorňuje na korupční rizika, kdyby se rozhodování o stavbách koncentrovalo u jediného orgánu, nejvyššího stavebního úřadu. Svaz měst a obcí (SMO), Sdružení místních samospráv i Spolek pro obnovu venkova považují návrh novely za tak špatný, že je třeba jej stáhnout a vypracovat nový.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab