Vnitro už má expertizu k zákazu KSČM. Závěry tají

07.10.2011 17:00 | Zprávy

Ministerstvo vnitra již obdrželo vyjádření čtyř externích odborníků k případnému návrhu na pozastavení činnosti KSČM. Vláda v červenci úřadu uložila, aby návrh vypracoval do konce října s tím, že se má obrátit i na experty mimo ministerstvo. Vlastní analýza úřadu dospěla k závěru, že by návrh u Nejvyššího správního soudu (NSS) neměl naději na úspěch. Jeden z expertů podle zjištění ČTK označil závěry vnitra za předčasné, další podle deníku Lidové noviny (LN) naopak podobně jako ministerská analýza návrh podat nedoporučil. Vnitro nechce obsah posudků prozradit s tím, že s nimi nejprve seznámí vládu.

Vnitro už má expertizu k zákazu KSČM. Závěry tají

Na vypracování posudků a stanovisek si ministerstvo najalo právníky Michala Mazla, Pavla Uhla, Ivo Svobodu a Miroslava Mareše. Mazel své stanovisko k analýze úřadu moc komentovat nechtěl. Naznačil ale, že materiál podle něho není dostatečný a obsahuje předčasné závěry.


Zatím nelze učinit definitivní závěr

"K řadě bodů (analýzy ministerstva vnitra) jsem měl připomínky. Hlavní závěr je, že na základě těch dosud zpracovaných a nashromážděných materiálů ještě nelze učinit žádný definitivní závěr a je potřeba v tom ještě pokračovat," řekl ČTK bývalý šéf odboru bezpečnostní politiky vnitra Mazel.

Zbylí tři odborníci o svých závěrech nechtěli hovořit vůbec. Uhl ČTK řekl, že je vázán mlčenlivostí. Podle LN však advokát podobně jako analýza úřadu nedoporučil návrh na pozastavení činnosti KSČM podat. Svůj materiál nechtěl komentovat ani Mareš s tím, že nemá svolení vnitra. Svoboda pouze řekl, že nechce hovořit s novináři.

Čtěte také: Zákaz komunistů: Tolik dostane zaplaceno syn disidenta


Právníci dostanou dohromady přes 100 tisíc korun

Vzhledem k tomu, že o mnoho sdílnější není ani ministerstvo, není zatím jasné, jakou podobu bude mít dokument, který nakonec poputuje na jednání kabinetu. "Vláda zadala ministerstvu vnitra zpracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM. Ministerstvo vnitra nicméně ve svém materiálu, který předá vládě, zohlední stanovisko oslovených odborníků," říká bez dalších podrobností mluvčí vnitra Denisa Čermáková. Doplnila, že úřad čtyřem právníkům za jejich služby zaplatí celkem 110.000 korun.

Premiér Petr Nečas (ODS) v červenci přes uložení úkolu vypracovat návrh na pozastavení činnosti komunistické strany zdůraznil, že ve hře je i varianta, kdy právní experti v resortu i mimo něj nebudou mít dostatečnou právní jistotu k tomu, aby bylo možné obrátit se na NSS.

Podle analýzy ministerstva nejsou pro podání návrhu na pozastavení činnosti nebo rozpuštění KSČM dány důvody. "Činnost KSČM posuzovaná ve světle jejího programu, veřejných projevů a názorů a s ohledem na prosazovanou ideologii nevybočuje z pravidel nastavených českým právním řádem a protiprávnost činnosti KSČM nelze na základě hodnocených materiálů jednoznačně dovodit," stojí v dokumentu.

KSČM neohrožuje demokracii. Nevadí tomu ani kontroverzní výroky některých politiků

KSČM podle vnitra nenaplňuje žádný z bodů, které NSS v minulosti vyjmenoval jako možné důvody pro zrušení politické strany. Právní experti úřadu nenalezli důkazy, že by strana aktivně spolupracovala se sdruženími, která by se objevila ve zprávách o extremismu zpracovaných ministerstvem nebo civilní kontrarozvědkou, demokracii prý neohrožuje.

Nic na tom prý nemění ani kontroverzní výroky některých představitelů strany, například poslankyně Marty Semelové. Analytici vnitra její výroky označili za "nepochybně značně nemravné, ve společnosti nepřijatelné a hrubě neslušné". Upozornili ale, že nejde o oficiální rétoriku strany.

"Je nutné brát v úvahu, že strana již dvacet let funguje v rámci demokratického právního státu a zatím nic nenaznačuje, že by se s chováním KSČM společnost nedokázala vyrovnat v rámci demokratických voleb," stojí v dokumentu vnitra.

Pro možné zrušení podle analýzy nehovoří ani rozsudky Evropského soudu pro lidská práva. Plyne z nich totiž, že soudy jsou po skončení studené války tolerantnější vůči komunistické ideologii než k ideologii nacistické. Ministerstvo nedoporučilo ani podání návrhu na pozastavení činnosti KSČM vypracovaného senátní komisí s tím, že vůbec nereflektuje dřívější závěry NSS.

Po právní stránce straně nic nehrozí. To vím lépe než členové vlády, prohlásil Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že NSS by návrhu na pozastavení činnosti strany nevyhověl. "Po právní stránce strach nemám, protože právu pravděpodobně rozumím lépe než členové vlády," prohlásil v červenci.

Související:

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…