Vojáci i politici uctí památku legendárního odbojáře Morávka

22.03.2019 6:25 | Zprávy

Pamětníci, vojáci, představitelé Parlamentu i města si dnes na Prašném mostě v Praze 6 připomenou památku štábního kapitána Václava Morávka, který na tomto místě 21. března 1942 zahynul při přestřelce s gestapem. Morávek tvořil v protektorátu společně s dalšími důstojníky československé armády Josefem Balabánem a Josefem Mašínem slavnou odbojovou skupinu, které se přezdívalo Tři králové. Nejmladší z nich, sedmatřicetiletý Morávek, unikal gestapu nejdéle, i on ale za svou činnost proti nacistům zaplatil životem.

Vojáci i politici uctí památku legendárního odbojáře Morávka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zapálená svíčka zakrytá dlaní před větrem

Trojlístek se proslavil zorganizováním výbuchů v Lipsku, Mnichově a Berlíně. Tři králové zakládali požáry v továrnách, házeli výbušniny do tendrů s uhlím, čímž zničili desítky lokomotiv. V protektorátu na ně proto začal nelítostný hon. V dubnu 1941 byl dopaden Balabán, v květnu Mašín.

Morávkovi se několikrát podařilo gestapu uniknout, nakonec ale nepřežil přestřelku v parku nedaleké střešovické vozovny první jarní den roku 1942. Jeho památku dnes v těchto místech připomíná památník. Původní prostá deska na rušné křižovatce Prašný most musela před pár lety ustoupit stavbě tunelu Blanka. Nyní je posunuta na jiné místo a obklopena třemi kamennými stélami, které mají připomínat legendární Tři krále.

Dnešní tradiční pietní akt u Morávkova památníku poznamenaly výhrady některých politiků k současnému vedení Českého svazu bojovníků za svobodu v čele s Jaroslavem Vodičkou, který akci každoročně pořádá. Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) oznámil, že kvůli tomu položí květiny k pomníku o hodinu dříve. Přidají se k němu i další politici, zástupci města a městské části.

Senát nedávno vyzval své členy, aby zvážili osobní účast na vzpomínkových akcích pořádaných Českým svazem bojovníků za svobodu, protože podle něj opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Svaz čelí kritice například za to, že ocenil poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu. Pozornost vzbudil i projev Vodičky na tryzně v Terezíně, jeho tehdejší výroky o uprchlících označily židovské obce za xenofobní.

Také ministerstvo obrany zvažuje přerušení spolupráce, pokud budou akce Českého svazu bojovníků za svobodu nadále zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO, uvedl tento týden ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Zároveň zdůraznil, že ve spolku je mnoho lidí, kteří si pozornost veřejnosti i ministerstva zaslouží.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

18:50 Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz, česko-švýcarský politik a finančník, se vyjádřil ke zvolení Donal…