Vojáci i politici uctí památku legendárního odbojáře Morávka

22.03.2019 6:25 | Zprávy

Pamětníci, vojáci, představitelé Parlamentu i města si dnes na Prašném mostě v Praze 6 připomenou památku štábního kapitána Václava Morávka, který na tomto místě 21. března 1942 zahynul při přestřelce s gestapem. Morávek tvořil v protektorátu společně s dalšími důstojníky československé armády Josefem Balabánem a Josefem Mašínem slavnou odbojovou skupinu, které se přezdívalo Tři králové. Nejmladší z nich, sedmatřicetiletý Morávek, unikal gestapu nejdéle, i on ale za svou činnost proti nacistům zaplatil životem.

Vojáci i politici uctí památku legendárního odbojáře Morávka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zapálená svíčka zakrytá dlaní před větrem

Trojlístek se proslavil zorganizováním výbuchů v Lipsku, Mnichově a Berlíně. Tři králové zakládali požáry v továrnách, házeli výbušniny do tendrů s uhlím, čímž zničili desítky lokomotiv. V protektorátu na ně proto začal nelítostný hon. V dubnu 1941 byl dopaden Balabán, v květnu Mašín.

Morávkovi se několikrát podařilo gestapu uniknout, nakonec ale nepřežil přestřelku v parku nedaleké střešovické vozovny první jarní den roku 1942. Jeho památku dnes v těchto místech připomíná památník. Původní prostá deska na rušné křižovatce Prašný most musela před pár lety ustoupit stavbě tunelu Blanka. Nyní je posunuta na jiné místo a obklopena třemi kamennými stélami, které mají připomínat legendární Tři krále.

Dnešní tradiční pietní akt u Morávkova památníku poznamenaly výhrady některých politiků k současnému vedení Českého svazu bojovníků za svobodu v čele s Jaroslavem Vodičkou, který akci každoročně pořádá. Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) oznámil, že kvůli tomu položí květiny k pomníku o hodinu dříve. Přidají se k němu i další politici, zástupci města a městské části.

Senát nedávno vyzval své členy, aby zvážili osobní účast na vzpomínkových akcích pořádaných Českým svazem bojovníků za svobodu, protože podle něj opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Svaz čelí kritice například za to, že ocenil poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu. Pozornost vzbudil i projev Vodičky na tryzně v Terezíně, jeho tehdejší výroky o uprchlících označily židovské obce za xenofobní.

Také ministerstvo obrany zvažuje přerušení spolupráce, pokud budou akce Českého svazu bojovníků za svobodu nadále zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO, uvedl tento týden ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Zároveň zdůraznil, že ve spolku je mnoho lidí, kteří si pozornost veřejnosti i ministerstva zaslouží.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stará česká poctivá b*zna“. Martin Hranáč vystoupil z hnutí LGBT

18:18 „Stará česká poctivá b*zna“. Martin Hranáč vystoupil z hnutí LGBT

Martin Hranáč, bavič a internetová osobnost, se v novém virálním videu veřejně distancoval od LGBT k…