Němečtí politici se v předvolebním čase hádají o celou řadu věcí, ale jedna osoba je dokázala sjednotit. Je to nejbohatší Američan Elon Musk. Ten svými výroky opakovaně zasáhl do předvolební kampaně, když podpořil Alternativu pro Německo, (AfD), což ostatní německé politiky sjednotilo a vzkázali Muskovi, ať se laskavě neplete do německých věcí.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
„Debata o svobodě slova mezi USA a Německem vstupuje do dalšího kola! Napsal k tomu server nejčtenějšího německého listu Bild. I s vykřičníkem na konci. Právníci sociální sítě X se prý chystají na právní bitvu s německými soudy a německou vládou.
Jde o pokračování soudních klání, jehož poslední dějství se odehrálo 7. února, kdy projednal krajský soud žalobu podanou organizacemi Democracy Reporting International (DRI) a Společností pro občanská práva (GFF).
„Jiné platformy nám poskytly přístup k systematickému sledování veřejných debat na svých platformách, ale X to odmítla,“ uvedl Michael Meyer-Resende z DRI v prohlášení, v němž žalobu oznamoval. Na podání žaloby upozornila např. agentura Reuters.
Soudce nařídil sociální síti X poskytnout DRI neomezený přístup ke všem veřejně dostupným datům.
„Toto rozhodnutí je obrovským úspěchem pro svobodu výzkumu a naši demokracii! Bojovali jsme za přístup k relevantním výzkumným datům, a tím zastavujeme pokusy ovlivňovat volby,“ vysvětlila Simone Rufová z GFF.
Muskova sociální síť oznámila že se proti verdiktu odvolá, neboť se staví proti udělení neomezeného přístupu k datům svých uživatelů. Navíc tvrdí, že nedostala možnost vyjádřit se k probíhající právní bitvě. „To představuje očividné porušení našeho ústavně zaručeného práva na spravedlivý proces,“ zaznělo ze strany společnosti.
Vedle toho vede společnost X spory s berlínskou vládou i o to, jak moc má zasahovat do projevů svých uživatelů a zda např. může mazat rasistické příspěvky. Z německé strany prý přichází řada stížností na nepřijatelný obsah na sociální síti X, ale vedení firmy často takový obsah za problematický nepovažuje.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.