Podle MF Dnes se projekt elektronických voleb připravuje již několik let, a to prý nezávisle na politických rozhodnutích.
"Příprava se ale odložila na příznivější dobu kvůli krizi," sdělil novinářům Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.
Jednou ze zásadních otázek je, zda počítačová síť skutečně stoprocentně zaručí anonymitu voliče. Aby se nedalo za žádných okolností zjistit, jak ten který člověk volil.
"Je absolutně nemožné to zpětně vystopovat, podobně jako se nedostanete do cizí datové schránky," ujišťuje bývalý ministr vnitra Ivan Langer.
Estonci průkopníci
Estonsko hlasuje po internetu již od roku 2005. V pobaltské postsovětské zemi je ovšem elektronika dál i v tom, že v zemi již byly zavedeny nové občanské průkazy z čipem. Před hlasování se průkaz vkládá do čtečky v počítači, aby se volič identifikoval.
"Člověk se pak přihlásí na volební stránku a hlasuje. Volby jsou velmi jednoduché a osvědčily se," vysvětluje mluvčí estonské vlády Kateriin Leini.
Estonský systém má jednu velkou výhodu. Zvlášť pro nerozhodné voliče. Již odeslanou volbu lze totiž do stanovené uzávěrky změnit - a dát v poslední chvíli hlas třeba úplně jiné straně.
Ani v Estonsku ovšem internet nezabral rovnou. Poprvé hlasovalo v komunálních volbách z miliónu registrovaných voličů elektronicky pouhých devět tisíc. Loni jich však svěřilo svůj hlas počítačům už sto tisíc Estonců.
Hackeři ve Švýcarsku
Ve Švýcarsku stát vyzval hackery, aby se zkusili do internetového volebního systému vlámat. Nepodařilo se jim to. Švýcarský systém přitom demonstroval nejen spolehlivost, ale i rychlost. Výsledky elektronických voleb byly známy do 13 minut.
Takže nakonec se zdá být hlavní otázkou nikoliv technické zabezpečení - ale zabezpečení politické. Komu volby od počítačů nahrávají?
Pro je i ČSSD
Vodafone si v květnu udělal průzkum a zjistil, že nejvíce hlasů prý elektronické volby slibují ODS. A patrně i dalším stranám, mezi jejichž příznivci je nejvíce uživatelů internetu.
Odpověď ale zřejmě není úplně jednoznačná. Elektronické volby by prý ke hlasování přiměly 65 procent lidí, kteří dosud z pohodlnosti sedí doma a k urnám nejsou ochotni vážit krok.
Takže vydělat by mohly i strany s tradičně nedisciplinovaným voličstvem. ČSSD podle svého lídra Bohuslava Sobotky prý rozhodně není proti.
"Pokud bude zajištěna ochrana údajů a systém bude zajištěn proti podvodům, ČSSD to podpoří," řekl deníku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ro