Vole, modli se, řekl mu vězněný Rom
Přestože byl Dukovi v roce 1975 odňat státní souhlas k duchovní správě a proto musel pak patnáct let pracovat jako rýsovač v továrně Škoda - Plzeň, což mu vůbec nešlo, stále tajně pracoval v různých církevních organizacích a orientoval se hlavně na mladou generaci. I proto byl roku 1981 odsouzen za trestný čin maření státního dozoru nad církvemi a strávil patnáct měsíců ve vyhlášené věznici Plzeň - Bory. Právě tam se setkal s disidentem Václavem Havlem, jehož do té doby neznal. Zpočátku Dukovi vydával čaj a pak seděli v jedné cele. Na otázku, jestli se ve vězení lidé více upínají k bohu, v televizi zavtipkoval: „Jednou jsem jel výtahem s vězněným Romem a po krátkém rozhovoru mi překvapivě řekl: Vole, modli se, nebo se tady zblázníš."
Bývalého spoluvězně Havla vnímá jako prezidenta, s nímž se do Čech vrátila svoboda. U Václava Klause zase oceňuje jeho pragmatický přístup k politice. „Vaším jmenováním do čela pražské arcidiecéze a tím také do pozice českého primase, získává nejen česká katolická církev, ale celá naše země," vzkázal mu tehdy současný prezident. Společně s Klausem, s nímž se stal kvůli ctění tradic a rodiny přeci jen větším kamarádem než s Havlem, pak vyřešil dlouhotrvající soudní spory o katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. V polovině roku 2010 se dohodli, že už nebudou pokračovat v soudních sporech a byla ustanovena rada, jejímiž členy jsou držitelé sedmi klíčů potřebných pro vyzvednutí korunovačních klenotů a která má koordinovat společné užívání a správu katedrály. Chrám tak zůstal ve vlastnictví státu.
Kněží prý přibývá
Autor knihy Pavel Veselý také s Dominikem Dukou uskutečnil delší rozhovor. „Já se domnívám, že pokud jde o společné užívání katedrály, není to pouze farní kostel, ale také mauzoleum, místo posledního odpočinku našich panovníků. Je to místo, které je součástí areálu Pražského hradu, který má také určitý režim provozní," řekl Duka. Kněží prý při srovnání s rokem 1990 přibývá. Kvůli tomu se zlepšil i průměrný věk kněžích, kteří by se měli otevřít novým technologiím a společnosti.
V dalším povídání se syn někdejšího zbrojíře 311. československé bombardovací perutě britského Královského vojenského letectva (RAF), kterého do vězení dostaly procesy padesátých let, přiznal, že patří ke generaci, kdy ukazovátko bylo používáno i k výplatě přes dlaň a na zadek. Necítí z toho však žádný pocit zranění nebo velké nespravedlnosti, protože vždy věděl, že učitelé této metody použili, protože udělal něco špatného. Naopak to posílilo jeho smysl pro disciplínu. Kniha Dominik Duka Moderní a oblíbený je spíše, než hlubokou sondou do života oblíbeného arcibiskupa, autorovou adorací zbožňovaného církevního představitele.
Více o arcibiskupovi Dominiku Dukovi ČTĚTE ZDE
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský