Na Vítězném náměstí v Praze vedle sebe stanuli europoslanec Alexandr Vondra (ODS), lidovec Petr Hladík, bývalý předseda Mladých lidovců a dnes náměstek primátorky Brna, a Tomáš Tesař z TOP 09, bývalý náměstek ministra pro životní prostředí z let 2010 až 2014.
Vondra na úvod s úsměvem zasalutoval přítomným novinářům a záhy se rozjela společná tisková konference těchto tří pánů.
Koalice Spolu ve svém programu záměrně spojila otázky životního prostředí a energetiky, neboť je jasné, že spolu tato dvě téma velice úzce souvisí.
„Tím důležitým krokem jsou jednotlivé body adaptace našich měst, obcí a vůbec přírody a hospodaření v krajině na klimatickou změnu,“ začal Hladík. „Hlásíme se také k uhlíkové neutralitě v roce 2050 prostřednictvím jednotlivých investic - do obnovitelných zdrojů, do ekonomiky, do cirkulárního hospodaření a také do jádra,“ rozváděl myšlenku.
„Za zásadní považuju uchování životního prostředí pro příští generace, ale zároveň je třeba ekonomiku transformovat tak, aby čeští občané dál bohatli, aby se nadále zlepšovala jejich životní úroveň," burácel náměstím.
Poté věnoval pozornost městům, ve kterých je podle Hladíka třeba plánovat zelené prvky, stejně jako se plánují vodovody a další rozvodné sítě, protože s pomocí zeleně, s pomocí stromů a stromořadí, bude možné města ochladit. „To je o změnách technických norem a je to o uzpůsobení, co je v rámci uličního profilu důležité,“ poznamenal Hladík.
O pár vteřin později udeřil na hnutí STAN a na skládkovou lobby. Té prý Babišova vláda až příliš ustupuje a STAN to ještě podporuje. Podporuje skládkovou lobby v ukládání odpadů do země. „My si myslíme, že je to špatně,“ konstatoval Hladík.
Koalice Spolu má prý jiný plán. V prvé řadě se chce snažit, aby odpad pokud možno nevznikal, a když už vznikne, tak ho řádně vytřídit. V tom jsou podle Hladíka Češi, Moravané a Slezané přímo suproví. Problém už ale nastává v recyklaci vytříděného odpadu. A odpad, který nepůjde recyklovat, pak podle Hladíka využít např. na topení.
Vedle toho chce ODS, lidovci a TOP 09 posílit fotovoltaiku.
„Naším cílem je do roku 2025 osadit 100 tisíc střech fotovoltaickými panely. Samozřejmě to musí být soukromé domy, musí to být také firmy a výrobní areály a musí to být také podíl veřejného sektoru,“ popsal plán koalice Spolu Hladík. „Ale ta změna se musí lidem vyplatit,“ upozornil Hladík na závěr svého vystoupení.
Poté si vzal slovo Vondra a rozhodl se ukázat, že každý člověk může udělat něco pro ochranu životního prostředí. Všichni vědí, že průmyslové zemědělství decimuje obrovské množství hmyzu. Situaci se snaží zachránit např. včelaři a právě na včelařství se prý dala i Vondrova manželka. Europoslanec přinesl novinářům skleničku doma vyprodukovaného medu.
„Chtěl jsem jenom demonstrovat, že každý z nás může udělat něco důležitého pro to, co je dneska velké téma i v Evropském parlamentu,“ řekl Vondra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.