Europoslanec a zahraniční expert Alexandr Vondra se po skončení EURA vyjádřil k tématu propojení fotbalu a politiky. „Lidé se mě ptali, proč na Facebooku nekomentuju fotbalové EURO. Zápasy jsem sledoval, ale hodnocení jsem ponechal na finále. Včera skončilo, takže nabízím půl tuctu bodů,“ napsal v úvodu svého komentáře na Facebooku.
Podle něj fotbal od politiky nelze odpárat. „Díky emocím, lidovosti, ekonomice a globálnímu přesahu tady interakce bude vždycky,“ myslí si a dodává, že kvůli fotbalu vznikaly i války a společenské konflikty se vyjevují i na stadionech. Upozornil na Střední Ameriku či Balkán, kde o tom podle jeho slov vědí své. Podle něj se fotbal prolíná i se světem diplomacie a politiky. „I v politice je k úspěchu nutné mít jak dobrý tým, tak rozdílové hráče,“ pokračoval a odkázal k jednomu z příběhů z roku 2008. V té době jsme v EU vyjednávali o Lisabonské smlouvě. Poláci podle něj tehdy žádali opt-out z Listiny základních práv. Nechtěli, aby podléhali v lidských právech jurisdikci Evropského soudního dvora. Vondra pak navštívil Jaroslawa Kaczyńského a žádal ho, ať mu řekne příklad, proč to Polsku vadí. Europoslanec vyzdvihl, že Kaczyński mluvil o fotbalu.
„Ve skotském týmu Celtic Glasgow tehdy pět let chytal polský brankář Artur Boruc. Celtic je tradičně katolický klub, zatímco jeho hlavní rival Glasgow Rangers má protestantské kořeny. Při derby se dá napětí na stadionu Ibrox krájet (slávisté to pocítili na vlastní kůži). Borut je hluboce věřící katolík, v Celtiku měl přezdívku ‚svatý gólman‘. Před zápasem se křižuje. Právě kvůli tomu byl tehdy policií a úřady pokutován a tahán k soudu. Prý vyvolával vášně v publiku. Nejen pro Poláky, ale pro všechny katolíky bizarní představa...“ popisuje schůzku s polským státníkem zahraniční expert s tím, že závěr z toho je jasný. „Poláci si v EU výjimku obhájili. Pomohl jim k tomu fotbal!“ uzavřel.
Vondra ve svém komentáři také neopomenul zmínit, že Italové vyhráli zaslouženě. „Vyzrálý, dynamický, ofenzivní. Hra měla systém, tým měl srdce,“ hodnotí s tím, že poté, co vypadlo Česko, přál titul Angličanům. „Dali světu fotbal, mají nejlepší ligu na světě,“ napsal, ale že to tentokrát nezvládli. Podle něj hráli příliš úsporně a takticky. Výkon českého týmu pak hodnotí pozitivně. „Češi hráli výborně. Líp, než jsme čekali. Zaslouží úctu. Týmový výkon vyšperkovaly individuality. Schick, Souček, Coufal, Vaclík, Holeš i Barák. Ve svém věku mají budoucnost před sebou,“ zhodnotil a dodal, že pořádat mistrovství po různých místech v Evropě a v Baku nebyl podle něho dobrý nápad.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla