Vondra, Neff, Vávra, Nacher, Matocha a další proti cenzuře. Ale jiní dělají mrtvého brouka. Raději nečíst

27.09.2020 17:16 | Zprávy

V září spatřila světlo světa petice, která volala po zastavení cenzury na internetu. Podepsaní pod ni byli vývojář počítačových her Daniel Vávra, matematik Marian Kechlibar, egyptolog Miroslav Bárta a řada dalších osobností. A jak na ni reagovaly jednotlivé politické strany? Raději se podívejte sami.

Vondra, Neff, Vávra, Nacher, Matocha a další proti cenzuře. Ale jiní dělají mrtvého brouka. Raději nečíst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Na začátku září začala na internetu kolovat petice proti cenzuře na internetu, která obsahovala základní požadavek – ve jménu ochrany politické soutěže bránit svobodu slova.

V první řadě požadavek, aby politici vedli debatu o tom, jak zabránit cenzuře příspěvků na internetu, protože omezování těchto příspěvků omezuje podle signatářů i politickou soutěž.

Podle jejich názoru je třeba vytvořit parlamentní komisi s účastí všech parlamentních stran, která by řešila případy občanů a firem, jež se s cenzurou vlastních příspěvků na internetu musejí vypořádat.

Třetí požadavek se také týkal ochrany práva. „Aby (poslanci) po globálních platformách žádali formou zákonné povinnosti ustanovení odpovědné osoby s působištěm v ČR a s přiměřenými rozhodovacími pravomocemi pro průběžné řešení případů, kde mohl být porušen zákon.“

V souvislosti s těmito třemi požadavky padly také tři otázky.

„1. Podporujete všechny naše tři požadavky?

2. Pokud ano, co konkrétně uděláte (a dokdy) k tomu, aby mohly být naplněny?

3. Kdo bude za vaše poslance kontaktní osobou pro další komunikaci s námi?“

ČSSD neodpověděla. Bez odpovědi všechno zůstalo i u komunistů. Totéž u TOP 09. Nijak se nevyjádřili ani poslanci SPD. Do mlčení se prozatím zahalili i lidovci.

Piráti prý o problému debatují, ale prozatím nemají vydiskutováno konkrétní řešení.

Členové Starostů a nezávislých odepsali, že jsou jednoznačně pro zahájení diskuse, ale své podpisy pod petici přidat nechtěli.

Hnutí ANO nabídlo hned dvě kontaktní osoby – poslance Patrika Nachera a Aleše Juchulku, kteří petici také podepsali.

„Debatu určitě podporujeme, koneckonců někteří naši poslanci připodepsali návrh novely zákona řešící omezování svobody slova na sociálních sítích. Pokud jde o parlamentní komisi, to nepovažujeme za praktické a smysluplné. Takových komisí vznikla spousta a bez hmatatelných výsledků. Skoro to platí opačně – cesta k oddálení řešení nějakého problému může vést přes vznik parlamentní komise. Spíše je třeba komunikovat se zástupci významných sociálních sítích a jednat o tom s nimi,“ stálo prý v odpovědi ANO.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…