Hned v úvodu konstatoval, že první nástřel podoby příštího evropského rozpočtu nevypadá nijak slavně, a Vondra nepochybuje, že k němu řada zemí bude mít výhrady a nějaká kompromisní dohoda bude uzavřena spíše v závěru roku. Už kvůli tomu, že po brexitu přijde EU o asi 60 miliard, ale zároveň bude chtít z něčeho financovat své zelené plány.
„Nepochybně ta zelená politika přinese obrovské náklady a bude se dotýkat samozřejmě jednak peněženek občanů a zvlášť dopadne na některé zranitelné státy, které mají hospodářství postaveno na průmyslu. My do této skupiny nepochybně s Polskem nebo Německem patříme. Tím vzniká samozřejmě otázka, kde na to jaksi vzít?“ upozornil Vondra.
Občanský demokrat v této souvislosti varoval před výzvami, aby bohatší státy platily do rozpočtu EU více peněz, protože to nemusí trvat dlouho a i my budeme patřit do této skupiny. Pokud Andrej Babiš říká, že chce i po odchodu Velké Británie z EU stejný balík peněz jako před brexitem, tak tím z dlouhodobého hlediska poškozuje zájmy Česka, proto i my budeme za pár let čistými plátci do rozpočtu EU.
„On přemýšlí samozřejmě nad tím krátkým horizontem. Má tam i ten svůj osobní zájem, protože koneckonců Agrofert je jedním z největších příjemců dotací. Já mu v tomto ohledu rozumím, jenom k tomu přidávám ještě ten dlouhodobější horizont,“ zdůraznil Vondra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp