Vrcholný lékař: Covid? Tlustí lidé jsou problém. Virus prostoupí populací. Žijme, nechceme skončit jako zadlužený skanzen

06.09.2020 21:03 | Zprávy

Lékař Martin Balík, který působí na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze, se v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil k onemocnění covid-19. Těžký průběh nemoci podle něj postihuje lidi mezi 50. a 60. rokem.

Vrcholný lékař: Covid? Tlustí lidé jsou problém. Virus prostoupí populací. Žijme, nechceme skončit jako zadlužený skanzen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

Balík se v rozhovoru mimo jiné vyjádřil k přibývajícímu počtu pozitivních lidí na covid-19 a k tomu, že oproti dubnu je méně hospitalizovaných. Nemyslí si však, že by lidé s těžším průběhem zůstávali více v domácí péči, spíš si myslí, že průběh nemoci je v současné době lehčí. „Je to dáno zřejmě tím, že infekční dávka na jednoho člověka je menší, což může být i tím, že jsme už ten virus úspěšně propasírovali populací a nyní se přenáší v menším množství. Navíc máme stále poměrně teplé počasí a je zřejmé, že i u koronaviru je důležitý faktor teploty a UV záření. Možná že až se ochladí a budou teploty kolem 10–15 stupňů, virus se začne opět šířit rychleji a s větší infekční dávkou,“ míní Balík. 

Podle něj se to dá předjímat na základě případů, které byly zaznamenány na zimních stadionech, chladírnách, jatkách, kde šíření bylo velmi rychlé a v daných skupinách lidí téměř kompletní. „Nicméně my tím onemocněním prozatím proplouváme úspěšně, 50–75 procent nemocných je asymptomatických a zbytek má ve většině případů mírný průběh. Může to být samozřejmě i tím, že virus mutuje, ale v tomto směru nemáme zatím téměř žádné relevantní informace,“ dodal Balík. Podle něj nebylo zaznamenáno ani to, že by si lidé přivezli horší verzi viru z dovolené. 

Balík se podle svých slov velmi zajímá o rizikové skupiny. „Na základě informací se snažím tipovat lidi, kteří mají nižší a vyšší rizika onemocnění. Je to i z preventivních důvodů; kdybychom se v budoucnu dostali do situace, že by některých léků byl nedostatek, tak abychom dokázali stanovit, kteří nemocní je skutečně potřebují. Nyní jsou k dispozici obrovské soubory dat, ale i vědeckých studií, na jejichž základě dnes víme, že ne všichni onkologicky nemocní, lidé s oslabenou imunitou či lidé léčení imunosupresivy mají riziko, že onemocní těžkou formou covid-19. U mnoha nemocí již známe skutečné predispozice těžké formy onemocnění. Vysoký věk v tomto ohledu nesehrává takovou roli, jelikož i lidé nad 70 let mohou být ve skvělé fyzické kondici a nemusejí mít žádné větší zdravotní problémy. Ve skutečnosti mohou mít mnohem menší riziko těžké formy covid-19 než čtyřicetiletí obézní diabetici s vysokým tlakem,“ řekl Balík, že nejrizikovějším pacientem je jedinec mezi 50 a 60 lety, jenž je obézní, má vysoký tlak a špatně kompenzovanou cukrovku a metabolický syndrom. Podle něj totiž tito lidé reagují na covid-19 jinak než ostatní.

Závěrem pak Balík uvedl, že nošení roušek považuje za rozumné. „Je to i součást edukace veřejnosti, aby se nedopouštěla takových hloupostí jako chození na party v klimatizovaném klubu, kde se pije z jedné nádoby sektu apod. Problematicky nyní pohlížím především na otevření všech škol, které se samozřejmě otevřít musejí, protože zde téměř jedna celá generace přišla o půl roku života jen tím, že se nemohla řádně vzdělávat a stýkat se spolužáky. Z dat z USA nicméně víme, že když se otevřou školy, tak se významně může zrychlit prostup populace virem, tudíž denní nárůsty pozitivně testovaných mohou vzrůst až o desítky procent. Naprostá většina dětí ale bude zcela asymptomatická, stejně tak většina učitelů, nicméně nikdo již neví, do jaké míry pak stoupne nemocnost celé populace. Je samozřejmě možné, že k žádnému navýšení nemocnosti nedojde,“ uzavřel se slovy, že virus zřejmě prostoupí celou populací, což však podle něj neznamená, že bychom neměli žít dál – pokud nechceme skončit jako rozvojový skanzen zadlužený na několik generací dopředu. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…