Britská vláda zvažuje úpravy zákona o online bezpečnosti (Online Safety Act) jako součást dohody s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby předešla uvalení cel na britské zboží. Informuje o tom deník The Telegraph. Zákon, který ukládá sociálním platformám povinnost odstraňovat škodlivý obsah pod hrozbou pokut až 18 milionů liber nebo 10 % ročních globálních příjmů, je podle amerických technologických gigantů příliš restriktivní.
„Americké technologické společnosti si stále více uvědomují, že vysoce regulované online prostředí v Británii a EU výrazně zatěžuje jejich obchodní modely,“ píše Telegraph. Zároveň se zdá, že USA se stavějí do role obhájce svobody projevu online. „Trumpovi nominanti si uvědomují, že je v zájmu Spojených států udržet kontrolu nad svobodnými západními sociálními médii,“ dodává deník.
To postavilo britskou i další evropské vlády do obtížné situace. Pokud Evropa umožní otevřený informační prostor, posílí tím vliv amerických zpráv, které kritizují evropské politiky. Na druhou stranu, snahy o kontrolu informací by mohly vést k uvalení amerických cel, což by v současné ekonomicky oslabené Evropě mohlo mít devastující důsledky. „Evropské ekonomiky by takový útok nemusely přežít,“ varuje deník.
Zároveň americký viceprezident J.D. Vance během summitu o umělé inteligenci (AI) v Paříži ostře kritizoval Evropskou unii za její přehnaně regulativní přístup k technologickým společnostem a umělé inteligenci. „Nadměrná regulace technologií AI by mohla zničit transformativní odvětví,“ prohlásil Vance na summitu, který organizoval francouzský prezident Emmanuel Macron.
Vance vyzval evropské vlády, aby k rozvoji AI přistupovaly s „optimismem, nikoli obavami“, a varoval, že administrativa Donalda Trumpa „nemůže a nebude akceptovat“ snahy zahraničních vlád o omezování amerických technologických společností. Konkrétně kritizoval evropské Nařízení o digitálních službách (DSA) a Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), která podle něj vytvářejí „zbytečnou byrokratickou zátěž“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.