„Evropské ekonomiky by takový útok nemusely přežít.“ EU a Velká Británie mají dvě volby, obě špatné

12.02.2025 21:21 | Zprávy

Britská vláda začíná ustupovat tlaku administrativy Donalda Trumpa a je ochotná jednat stran tamního zákona o online bezpečnosti. Pokud by k tomu nedošlo, USA hrozily Británii vyššími cly na jejich zboží. V Evropské unii se zatím k ústupkům nepřistupuje. Ursula von der Leyenová oznámila masivní investice „pro rozvoj důvěryhodné AI“ čistě evropského charakteru a podle norem Nařízení o digitálních službách (DSA). Tu v Paříži podrobil ostré kritice americký viceprezident J.D. Vance.

„Evropské ekonomiky by takový útok nemusely přežít.“ EU a Velká Británie mají dvě volby, obě špatné
Foto: https://ec.europa.eu/
Popisek: Ursula von der Leyen vytáhla do boje s dezinformacemi

Britská vláda zvažuje úpravy zákona o online bezpečnosti (Online Safety Act) jako součást dohody s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby předešla uvalení cel na britské zboží. Informuje o tom deník The Telegraph. Zákon, který ukládá sociálním platformám povinnost odstraňovat škodlivý obsah pod hrozbou pokut až 18 milionů liber nebo 10 % ročních globálních příjmů, je podle amerických technologických gigantů příliš restriktivní.

„Americké technologické společnosti si stále více uvědomují, že vysoce regulované online prostředí v Británii a EU výrazně zatěžuje jejich obchodní modely,“ píše Telegraph. Zároveň se zdá, že USA se stavějí do role obhájce svobody projevu online. „Trumpovi nominanti si uvědomují, že je v zájmu Spojených států udržet kontrolu nad svobodnými západními sociálními médii,“ dodává deník.

To postavilo britskou i další evropské vlády do obtížné situace. Pokud Evropa umožní otevřený informační prostor, posílí tím vliv amerických zpráv, které kritizují evropské politiky. Na druhou stranu, snahy o kontrolu informací by mohly vést k uvalení amerických cel, což by v současné ekonomicky oslabené Evropě mohlo mít devastující důsledky. „Evropské ekonomiky by takový útok nemusely přežít,“ varuje deník.

Zároveň americký viceprezident J.D. Vance během summitu o umělé inteligenci (AI) v Paříži ostře kritizoval Evropskou unii za její přehnaně regulativní přístup k technologickým společnostem a umělé inteligenci. „Nadměrná regulace technologií AI by mohla zničit transformativní odvětví,“ prohlásil Vance na summitu, který organizoval francouzský prezident Emmanuel Macron.

Vance vyzval evropské vlády, aby k rozvoji AI přistupovaly s „optimismem, nikoli obavami“, a varoval, že administrativa Donalda Trumpa „nemůže a nebude akceptovat“ snahy zahraničních vlád o omezování amerických technologických společností. Konkrétně kritizoval evropské Nařízení o digitálních službách (DSA) a Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), která podle něj vytvářejí „zbytečnou byrokratickou zátěž“.

„Chceme zajistit, aby internet byl bezpečným místem. Ale je jedna věc zabránit predátorovi, aby útočil na dítě na internetu, a úplně jiná věc zabránit dospělému člověku, aby měl přístup k názoru, který vláda považuje za dezinformace,“ informuje o slovech J.D. Vance The New York Times. Podle něj by takové regulace mohly vést k tomu, že společnosti raději zablokují evropské uživatele, aby se vyhnuly problémům.

Vance také nepřímo kritizoval klimatické politiky EU, které podle něj poškozují energetický sektor a přispívají k deindustrializaci. „Čtvrtá průmyslová revoluce AI potřebuje více levné energie než kdy dřív, přesto mnoho našich přátel deindustrializuje a zároveň vytlačuje spolehlivé zdroje energie ze svých sítí,“ uvedl. Tato poznámka byla zjevně mířena na Německo, které uzavřelo své jaderné elektrárny a nyní čelí odlivu klíčových průmyslových odvětví kvůli rostoucím cenám energie, domnívá se deník The European Conservative.

Vance zdůraznil, že USA jsou připraveny být lídrem v oblasti AI, a vyzval ostatní země, aby následovaly americký model inovativního a méně restriktivního prostředí.

Vanceova slova přicházejí v době, kdy se vztahy mezi USA a Evropou vyostřují. Evropské elity se obávají, že by Trumpova administrativa mohla stáhnout americké vojáky z Evropy nebo výrazně omezit podporu NATO. Vance v této souvislosti varoval, že pokud evropské země nebudou respektovat svobodu projevu online, USA by mohly zvážit odchod z NATO.

„Evropské establishmenty dohnaly kontinent do bodu, kdy je více závislý na USA než kdykoli v nedávné historii,“ uzavírá deník. Zároveň však evropské elity vsadily na špatnou stranu v americké vnitřní politice, což je nyní staví do obtížné pozice. „Do konce Trumpova funkčního období bychom mohli být svědky rozsáhlé revoluce v západní politice,“ dodává deník.

Místo spolupráce se ovšem Evropská unie očividně vydává svou vlastní cestou. „Naším cílem je mobilizovat celkem 200 miliard eur pro investice AI v Evropě. Bude to největší partnerství veřejného a soukromého sektoru na světě pro rozvoj důvěryhodné AI,“ řekla na summitu o AI předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Zdravím vás,

..... mám jeden jednoduchý dotaz. Proč si nenecháte právně zpracovat , co podepsal váš pan předseda ohledně Green Dealu. Ustavičně se o tom přete, lidi už to prostě nebaví. Před volbami by se to mohlo hodit. Koalice jiný zásadní orgument nemá.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 10 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …