Předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidel položila na stůl otázku odchodu Německa z EU – tzv. dexit. Pokud se EU nezmění způsobem přijatelným pro AfD, AfD je připravena položit na stůl otázku odchodu z EU. Lidé by prý měli dostat možnost rozhodnout se v referendu.
„(Brexit) Je vzor pro Německo, že člověk může učinit takové suverénní rozhodnutí,“ řekla v rozhovoru pro Financial Times.
A jak by se EU měla změnit? Podle šéfky AfD, která vede stranu od roku 2022, je třeba oslabit moc Evropské komise a „nikým nevolených úředníků“. „Ale pokud reforma není možná, pokud se nám nepodaří obnovit suverenitu členských států EU, měli bychom nechat rozhodnout lidi, stejně jako to udělala Británie,“ uvedla. „A mohli bychom uspořádat referendum o dexitu – vystoupení Německa z EU.“
Financial Times také připomněl, že Weidel má doktorát z ekonomie a před vstupem do politiky pracovala pro Goldman Sachs a Allianz Global Investors. Od roku 2017 vedla parlamentní skupinu AfD. Žije v partnerském svazku se ženou ze Srí Lanky, vyniká ve straně s převahou mužů a tradičními rodinnými názory.
Se svou charakteristickou bílou halenkou a perlami, zámožným původem a kariérou ve finančnictví propůjčuje AfD „auru buržoazní vážnosti, která má silnou přitažlivost pro voliče ze střední třídy mimo její tradiční tvrdou pravicovou základnu“, řekl Hans Vorländer, politolog z Technické univerzity v Drážďanech.
Když o dexitu slyšeli ostatní politici, neváhali používat velmi ostrá slova. „Plánem AfD je nechat zakrnět Německo,“ nešetřila kritikou politička sociální demokracie Katharina Barley ve vyjádření pro agenturu DPA. Její slova převzal také Süddeutsche Zeitung. Upozornila také na fakt, že dexit nahrává ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Putin nechce nic jiného, než EU, která se rozpadá,“ řekla. Barley bude lídryní německé sociální demokracie na kandidátce do Evropského parlamentu.
Šéfka poslaneckého klubu sociální demokracie Katja Mast označila nápad s dexitem za hloupý. „Dexit je hloupý nápad, ale AfD jich má mnoho.“ AfD poškozuje Německo. Strana je „největší hrozbou pro umístění a pracovní místa v Německu“, pokračovala.
Deník Süddeutsche Zeitung upozornil, že pořádání referend na federální celoněmecké úrovni není upraveno zákonem a uspořádání takového referenda by nebylo nic jednoduchého.
Proti dexitu se staví i Zelení. Odchod Německa z EU ohrožuje „základy naší prosperity“, řekla státní tajemnice Spolkového ministerstva hospodářství Franziska Brantner (Zelení). Na její slova upozornil server nejčtenějšího německého deníku Bild.
Server listu Financial Times také upozornil, že německý soud v roce 2019 rozhodl, že jeden z jejích nejvyšších politiků, Björn Höcke, může být označen za fašistu, přičemž se odvolal na „ověřitelná fakta“. Na víkendových demonstracích namířených proti AfD i kvůli tomuto politikovi zaznívalo, že AfD ohrožuje demokracii. Padala srovnání s nacistickou stranou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.