Podle profesora se západní političtí představitelé už shodli, jak válka na Ukrajině dopadne. Totiž že se zasekne a oslabené Rusko nakonec přistoupí na podmínky příznivé pro NATO, USA i Ukrajinu. A i když možnost eskalace ze strany Washingtonu a Moskvy nevylučují, předpokládají, že katastrofickému střetu lze předejít. Jen hrstka si pak dokáže představit, že by se USA přímo účastnily bojů nebo Rusko použilo jaderné zbraně.
Podle profesora ovšem tuto hrozbu Washington a jeho spojenci (tedy i Česká republika – pozn. red.) berou moc nonšalantně. Schopnost vyhýbat se ničivé eskalaci rozhodně není na obou stranách samozřejmá a riziko je větší, než jak se běžně tvrdí. A protože by eskalace mohla vést k válce v Evropě nebo jaderné apokalypse, je podle Mearsheimera namístě zvláštní opatrnost.
Popisuje, že od začátku války obě strany, Moskva i Washington, navýšily své ambice. Což také zvýšilo jejich odhodlání konflikt vyhrát a jejich averzi vůči porážce. Pokud tedy budou Spojené státy zoufale chtít vyhrát nebo naopak zabránit porážce Ukrajiny, mohly by se bojů přímo účastnit. A pokud bude Rusko zoufale chtít vyhrát nebo odvrátit porážku, která by hrozila, pokud by se USA direktně zapojily do bojů, tak by mohlo použít jaderné zbraně.
Odhodlání zvítězit pak maří snahy o kompromis, protože každá ze stran chce diktovat, jak bude mír vypadat. A když není diplomatické řešení na stole, tak to jen umocňuje motivaci konflikt eskalovat. Což by mělo katastrofické následky, upozorňuje opět Mearsheimer.
USA podle něho původně chtěly zabránit ruskému vítězství a umožnit skončit boje pro Ukrajinu příznivým způsobem. Ale když začala Ukrajina porážet Rusko u Kyjeva, Bidenova vláda se rozhodla, že Ukrajina válku s Ruskem vyhraje, a jak popsal americký ministr obrany, „Rusko bude oslabeno tak, že nebude moci dělat to, co udělalo Ukrajině“. V podstatě tedy chtějí USA Rusko vyšachovat z žebříčku světových mocností a vsadily na to svou reputaci. Proto teď nemohou couvnout.
Podobně je tomu i na ruské straně. Podle Mearsheimera Rusové útočili, aby zabránili tomu, že Ukrajina vstoupí do NATO a stane se z ní západní výspa na ruských hranicích. V polovině ledna ministr zahraničí Sergej Lavrov požadoval záruky, že se NATO nebude šířit na východ. Ukrajina v NATO je podle Putina „přímé ohrožení bezpečnosti Ruska“ a tato hrozba se dala odstranit jen tím, že ve válce z Ukrajiny udělá buď neutrální stát, nebo rozpadlý stát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.