Před třemi lety protestní Hnutí pěti hvězd bývalého herce Grilla zazářilo na italské politické scéně jako kometa a stalo se po parlamentních volbách nejsilnější politickou stranou v zemi. Zatímco v celonárodních volbách Grillovo protestní hnutí získalo více než čtvrtinu všech hlasů, o tři měsíce později v regionálních volbách utrpělo debakl a nepodařilo se mu ovládnout radnici ani jednoho z téměř šesti set měst. Aktuální komunální volby však ukázaly, že s Hnutím pěti hvězd se musí počítat.
Hnutí pěti hvězd se podařilo obsadit post starosty nejenom v hlavním městě Římě, ale také ve čtvrtém nejlidnatějším městě Itálie Turíně, kde se před deseti lety konaly zimní olympijské hry. V obou případech se navíc M5S vyplatila sázka na mladé charismatické političky. V Římě s přehledem porazila pohledná sedmatřicetiletá právnička Virginia Raggi kandidáta Renziho Demokratické strany Roberta Giacchettiho, když získala přes 67 % hlasů.
V Římě před volbami vládl starosta za Demokratickou stranu Ignazio Marino, který byl ovšem nucen odstoupit ze své funkce po finančních skandálech. Raggi slibovala před volbami zpřísnit kontrolu veřejných zakázek coby hlavního zdroje korupce a to byl podle politologů také hlavní důvod, proč svému soupeři a kandidátovi levice Giacchettimu nedala žádnou šanci. Značným úspěchem je také vítězství jednatřicetileté ekonomky Chiary Appendino v Turíně, kde porazila stávajícího starostu Piera Fassina v poměru 55 % ku 45 %.
Zatímco v Římě se vzhledem k finančnímu skandálu bývalého starosty dala porážka Demokratické strany očekávat, vítězství Hnutí pěti hvězd v Turíně je podle mnohých expertů velkým překvapením, byť Appendino není úplně neznámou tváří a již od roku 2011 působila v městské radě. Slabou útěchou se z pohledu vládnoucí Demokratické strany aspoň stal úspěch v průmyslové baště a druhém největším městě Itálie Miláně, kde Renziho kandidát Giuseppe Sala porazil se ziskem 51,7 % středo-pravicového kandidáta Stefana Parisiho.
Hnutí pěti hvězd tak po delší době opět dosáhlo významného úspěchu, byť za propadák jistě nelze považovat ani druhé místo ve volbách do Evropského parlamentu před dvěma lety, kdy strana kontroverzního herce a blogera Beppe Grilla získala 21,1 %. Hnutí pěti hvězd je mediálním a politickým mainstreamem považováno za populistické uskupení a v jeho programu se střídají pravicová i levicová řešení problémů. Rodák z přístavního města Janov jako mnoho pravicově naladěných euroskeptiků vyzývá k odchodu země z EU, ale naproti tomu také navrhuje znárodňování bank.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník