„Tenhle zákon bude znamenat, že ten, kdo je nepoctivý, bude postižen,“ zahájil sociální demokrat. V praxi to prý bude tak, že finanční úřad prověří občana, a pokud zjistí v jeho příjmech a majetcích rozdíl sedm nebo více milionů korun, bude vyzván, aby doložil, kde peníze vzal.
Plíšek se postavil jasně proti tomuto zákonu. „Já to vidím tak, že tento zákon je zcela zbytečný. TOP 09 ho zařadila do seznamu nesvobody. Finanční správa už teď může kontrolovat transakce. Ale tento zákon umožňuje stíhání poctivých lidí, např. na základě udání souseda, a tito slušní lidé budou muset prokazovat, že nejsou sprostí podezřelí,“ zlobil se.
Černoch se shodl s Votavou na tom, že půjde o zákon prospěšný. Pokud někdo vlastní vilu za deset milionů, a přitom má deklarovaný příjem patnáct tisíc a nenabyl nic v dědictví, tak je evidentní, že řádně nezdanil majetek,“ konstatoval poslanec Úsvitu.
Plíšek si však trval na svém a poukázal na to, že tento nástroj bude možné zneužít např. v konkurenčním boji firem. Falešné nařčení sice soud jednoho dne odmítne, ale s ohledem na to, jak rychle u nás soudy mnohdy pracují, hrozí, že ten či onen podnikatel bude nenávratně zničen. Nemluvě o tom, že se spekulanti a podvodníci na zákon připraví právě tak, že ho papírově poníží, tak aby zmíněný rozdíl příjmů a vlastněného majetku zůstal pod sedmi miliony korun. Stačí, když si schovají peníze do nějakých podniků nebo za hranice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp