„Jedná se o významnou etapu a příklad spolupráce mezi EU a členskými státy ohledně sdílení zpravodajských a dalších informací, která nám pomůže v boji proti terorismu,“ řekla britská ministryně vnitra Theresa Mayová. Její francouzský protějšek Bernard Cazeneuve vyzval k co nejrychlejšímu uplatňování PMR. Španělský ministr vnitra Jorge Fernández označil rozhodnutí výboru pro lidská práva a občanské svobody EP za skvělou novinu.
Po letech sporů se podařilo dojednat kompromis
Ministři Francie, Británie a Španělska se vyjádřili po čtvrtečním jednání se svými kolegy z Německa, Polska a Itálie v Londýně. Na jednodenní schůzce za přítomnosti i zástupců Evropské komise a Spojených států tyto evropské státy uzavřely podle AFP dohodu o spolupráci v boji proti radikalizaci, extremismu a terorismu.
Výbor EP podpořil PNR poté, co po letech sporů o této otázce dospěli unijní představitelé ke kompromisu, jak by nová praxe měla vypadat. K nejcitlivějším bodům patřila například doba, po jakou se mají data uchovávat.
Cílem je identifikovat osoby, které by mohly mít vazby na terorismus
Údaje pro PNR zahrnují informace poskytované cestujícími leteckým dopravcům, především itinerář, telefonické a další spojení a způsob placení. Letecké společnosti by měly povinnost předávat tyto informace členským zemím, kterých se daný let týká. Tyto země by informace musely poskytnout i ostatním státům EU.
Cílem je podle AFP moci identifikovat osoby, které nejsou známé ze vztahu s terorismem, ale podle analýz údajů z jejich letů by mohly mít vazbu na teror. Takto podezřelé osoby by se staly předmětem vyšetřování.
V minulosti se o podobných seznamech cestujících v letecké dopravě opakovaně hovořilo, jako problematické a kontroverzní byly zmiňovány v souvislosti s otázkou lidských svobod. Evropská komise i členské státy PNR v různé míře podporovaly, naopak Evropský parlament opatření roky blokoval.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na zasedání EP po krvavých útocích džihádistů v Paříži praxi PNR opět připomněl. „Existují jisté (sporné) otázky, které je třeba vyřešit, a jsou důvody, proč to udělat,“ řekl tehdy šéf komise v projevu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk