Markvakt situaci v resortu obrany hodnotí ne zcela pozitivně. „Špatná rozhodnutí střídají ještě horší a zejména v poslední době celkově vše směřuje k neprostému bankrotu obranného rozpočtu, který nutně povede k neschopnosti bránit vlastní území, jeho suverenitu a integritu,“ míní.
Bojové letouny F-35, o jejichž pořízení začala česká vláda vyjednávat s vládou Spojených států, prý nebudou pro Česko ani zdaleka výhodné.
Přestože se náčelník generálního štábu a zástupce vyjednávacího týmu pro pořízení letounů F-35 Karel Řehka vytasil s tvrzením, že bojové letouny F-35 Lightning jsou nejdražší variantou, Markvart kritizuje, že bude finanční náročnost veškeré infrastruktury velkým nákladem navíc.
„Máme v zásadě dvě možnosti – buďto pokračovat v provozování stávajících letounů JAS-39 Gripen nebo nakoupit jiný letoun. V tomto oboru se při vyloučení ruských letounů, nabízí starší technologie F-16 nebo F-18 ze Spojených států nebo novější F-35 opět ze Spojených států, či rafale z Francie. V kterémkoli z uvedených případů to však znamená současně s pokračujícím provozem gripenů do r. 2027 (s opcí do r. 2029), vybudovat při souběžném provozu (a nákladech) za gripeny, paralelní svět pro nový stroj, a to nákladem mnoha set milionů dolarů či eur a koncem dekády odepsat všechny dosavadní investice do systému pro provoz švédských strojů. Piloti i technici a další pozemní personál se budou přeškolovat na systém nový. To trvá mnoho let a stojí to spoustu peněz,“ poukázal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak