Poslanec Martin Kupka oznámil, že ODS prosadila důležitou změnu.
„Dnes se nám podařilo prosadit zavedení pravidla ‚3krát a dost‘. Lidem, kteří se opakovaně dopustí nejzávažnějších přestupků, jako jsou krádeže nebo násilí, se budou pokuty strhávat z dávek. I lidé odkázaní na sociální dávky musí mít motivaci chovat se v souladu se zákonem!“ napsal zákonodárce.
Sociolog Daniel Prokop zákon zkritizoval a poukazuje na to, že dávky bude možné zabavovat nejen za závažné přestupky, ale také za drobnosti. „Toto není pravda. Zákon umožňuje zabavit hmotnou nouzi i za přestupky jako ‚znevážení postavení úřední osoby‘, ‚jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní‘, ‚se vůči jinému dopustí schválnosti‘. I za porušení libovolně vymyšlených vyhlášek pořádání akcí,“ upozorňuje Prokop.
A pokračoval v kritice.
„SPOLU vytvořili nástroj, který bude zneužitelný pro účelovou šikanu, vyhánění lidí z obcí a převádění dávek do obecního rozpočtu. Navíc nevím, jak zabavovaní dávek v hmotné nouzi za minoritní přečiny a navíc jinou osobou v domácnosti může projít u ÚS – viz článek 30 Listiny,“ nešetřil tvrdými slovy.
Konstatoval, že zákon může poškodit věřitele a lidem to zkomplikuje možnost bydlet.
Prokop má za to, že zákon z dílny ODS bylo možné zcela vynechat a využívat jiných nástrojů.
„Deklarovaný záměr toho zákona lze realizovat lépe a bez vedlejších účinků. U rodin zanedbávajících vzdělávání lze převést přídavek na děti na školu (zvláštní příjemce) – alespoň jde na vzdělávání dítěte a nesaturuje pouze rozpočet obce. U vymáhání pokut je IMHO na zvážení úprava systému nezabavitelných minim, které dnes tvoří destruktivní podmínky pro samoživitelky, důchodce a relativně vysoké hranice pro velké rodiny, jimž se moc nesráží. Obce mohou používat i ‚omezující opatření‘ (zákaz vstupu do hospod),“ napsal Prokop.
A jako by to nestačilo, sociolog udeřil na ODS ještě jednou. A tentokrát nešetřil ani hnutí ANO. Doporučuje snížit zdanění práce; jenže to je podle něj něco, co ANO a ODS odmítly udělat.
„Samozřejmě jsou i lepší řešení – třeba snížit zdanění levné práce, což ale ODS a ANO nechtěly a raději udělali 100 mld. sekeru, která chudým nepomohla. Nebo zrušení segregovaných škol – často v obcích, které vedou strany, co jim při zabavování dávek ‚záleží na vzdělání‘,“ pravil Prokop.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp