Vykašlete se na demokracii. Rada pro USA v boji s Putinem

19.04.2022 14:05 | Komentář

Prezident USA Joe Biden prezentuje střet Ukrajiny a Ruska jako střet demokracie a diktatury. Ale podle amerického novináře a spisovatele Roberta D. Kaplana by tak činit neměl. V komentáři pro server Bloomberg dochází Kaplan k závěru, že demokracie není v některých částech světa nutná a někde ani možná. A argumentuje, že Biden by místo toho měl proti Rusku a Číně postavit širokou koalici, ve které by byly i nedemokratické režimy.

Vykašlete se na demokracii. Rada pro USA v boji s Putinem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident USA Joe Biden s poznámkami v ruce

K utvoření přetrvávající světové koalice proti prezidentu Putinovi a výhledově proti Si Ťin-pchingovi je potřeba, aby si Spojené státy a jejich spojenci uvědomili, za co bojují, říká Kaplan a dodává, že to není zdaleka tak jednoduchá otázka, jak se zdá. Nesouhlasí s Bidenovým prohlášením, že na Ukrajině se odehrává boj mezi demokracií a autokracií. „Koneckonců, Ukrajina sama byla po mnoho let slabým, zkorumpovaným, institucionálně nedovyvinutým příkladem demokracie,“ soudí autor.

Podle něho jde o širší a hlubší konflikt, totiž o právo lidí po celém světě být pány svého osudu a nebýt vystaveni přímé agresi. Což vyžaduje svět, kde platí pravidla, ne „zákon džungle“. „A proto bychom do tohoto boje měli připojit i několik autokracií,“ míní Kaplan. Pokud totiž člověk pohlédne mimo Evropu a Severní Ameriku, tak není zdaleka jasné rovnítko mezi parlamentní demokracií a liberalismem.

„Jakožto zahraniční zpravodaj ve východní Evropě a rozvojovém světě jsem dospěl k tomu, že autoritářství vnímám jako širokou škálu mnoha odstínů šedi, ne jako absolutní zlo – až na některé případy jako Rumunsko Nikoly Caucesca nebo Husajnův Irák,“ vysvětluje téměř sedmdesátiletý spisovatel a novinář. Podle něho má Putinův „nemilosrdný imperialismus“ jen málo společného s „osvícenými autokraty“ v Maroku, Jordánu či Ománu, jež jsou zároveň spojenci USA. Že jsou nedemokratické režimy tak rozšířené a rozšiřují se dále není dle něho známka toho, že světu vládne zlo, ale že v mnoha místech prostě nejsou podmínky na stabilní demokracii.

Kaplan cituje filozofa Isaiaha Berlina, který prohlásil: „U lidí, kteří žijí v nedostatku jídla, tepla, přístřeší a bezpečí, se nedá čekat, že se budou zajímat o dobrovolnost uzavírání smluv nebo svobodu tisku.“ A přitakává, že základem je pořádek a určitá úroveň rozvoje, bez kterých svoboda není možná. Kromě Berlina se inspiruje i autorem Střetu civilizací Huntingtonem, který také dospěl k závěru, že rozdíl mezi demokracií a autokracií není tak důležitý, jako rozdíl mezi státy s dobře fungujícími a špatně fungujícími institucemi. Svobodomyslná společnost může vzniknout jen v těch prvních, ale na světě je řada příkladů těch druhých.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…