Vyměnit okna, zateplit střechy... V Bruselu vymýšlí další opatření, jak oslabit Putina

30.06.2022 15:44

Ruská invaze na Ukrajinu přiměla evropské politiky přehodnotit svůj dosavadní postoj k úsporám energií. Píše o tom server Euractiv.cz s tím, že energie se musí šetřit, například na budovy se dlouho zapomínalo.

Vyměnit okna, zateplit střechy... V Bruselu vymýšlí další opatření, jak oslabit Putina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dráty vysokého napětí, ilustrační foto

Povinná výměna oken v budovách či zateplení střech – i to by mohla být konkrétní opatření, která by měla být podle expertů přijata v rámci úspor energií. 

„Diverzifikace dodávek energie, výroba energie z obnovitelných zdrojů a úspory energií. Právě tak vypadají tři pilíře evropského plánu REPower EU, jehož cílem je skoncovat se závislostí na dovozu ruských fosilních energií,“ konstatuje pak také Aneta Zachová ve svém textu na Euractiv.cz.

Nejrychlejším a nejekologičtějším způsobem, jak se závislosti na ruských fosilních palivech zbavit, jsou pak podle autorky textu právě výše zmiňované úspory energií. 

„Až válka na Ukrajině otevřela některým politikům oči a přiměla je věnovat se energetickým úsporám,“ uvedl k tomu mimo jiné slovenský europoslanec Martin Hojsík. Právě europoslanci se úsporám věnují.

„Současná krize nám potvrdila, že renovace budov jsou tou správnou cestou,“ podotkla Serena Pontoglio z Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku.

„Zajímavé. Ukrajinský velvyslanec v Německu vyzval k tomu, aby jádro a zemní plyn nebyly součástí evropské taxonomie udržitelných investic. Ukrajinští klima aktivisté tvrdí, že zelená nálepka pro jádro a plyn je dárek Putinovi. Česko zelenou nálepku chce,“ poznamenala pak také Zachová na svém twitteru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střelba, atentát. To přichází od těch „lepších“. To my, „dezoláti“, neděláme. Petrov udeřil

16:25 Střelba, atentát. To přichází od těch „lepších“. To my, „dezoláti“, neděláme. Petrov udeřil

Hudebník, pedagog, manažer a konzultant Vadim Petrov byl hostem Alex Mynářové v pořadu Podtrženo, se…