Ve svém proslovu na summitu NATO, který probíhal v polském hlavním městě 8. a 9. července, Salaru zmínil, že „přestože je Moldavsko z právního hlediska neutrálním státem, neznamená to, že není vystaveno určité formě ‚ne-vojenské‘ konfrontace“.
„Propaganda, ekonomická opatření, nezájem o řešení konfliktu v Podněstří a přítomnost ruských vojsk jsou pro nás neustálými zdroji obav,“ uvedl moldavský politik na summitu ve Varšavě.
„Žádáme vás o to, abyste podpořili naši iniciativu na transformaci vojenské mise v Podněstří v multinacionální civilní misi,“ uvedl Salaru. „Trváme rovněž na tom, aby Ruská federace dostála svým mezinárodním závazkům a stáhla svá vojska a vojenskou techniku z území Moldavska,“ dodal.
Šéf moldavského ministerstva obrany na summitu rovněž přišel s iniciativou na provedení vojenských cvičení jednotek NATO na teritoriu republiky Moldavsko v roce 2019. Podle jeho slov by se taková iniciativa měla stát „platformou pro navázání další spolupráce a vytvoření regionálního výcvikového centra“.
„Moldavská vláda udělá všechno, co bude potřeba k tomu, aby se stala spolehlivým partnerem Severoatlantické aliance,“ zmínil.
Od začátku letošního roku bylo v Moldavsku provedeno hned několik společných vojenských cvičení s vojsky americké armády. Země byla navštívena již 17 generály a admirály ze Spojených států, včetně generálem amerických ozbrojených sil v Evropě Benem Hodgesem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib