Theodoor van Gogh se narodil v roce 1957 v nizozemském městě Haagu. Jeho otec byl členem nizozemské tajné služby. Theo byl pojmenován na památku příbuzného svého otce, jenž byl v dobách II. světové války členem protiněmeckého odboje a byl Němci popraven.
Mladý Theo se po neúspěšných studiích na amsterdamské univerzitě nakonec stal technickým asistentem režie a následně sám natočil několik filmů, za které získal i mezinárodní ocenění. Věnoval se hlavně politickým tématům a jeho agresivní, mnohdy až vulgární styl se stal proslaveným.
Kriticky se předně zaměřoval na zpohodlnělý život společenských a kulturních elit a své filmy věnoval mnoha prapodivným existencím, které potkával v nizozemských městech. Právě kvůli jeho agresivitě a vulgaritě se ovšem od Thea odvracelo stále více médií a redakcí.
Častým terčem jeho agresivity a vulgarity byla různá náboženství, speciálně židovství a následně islám. Po 11. září 2001 již si Theo vůbec nebral servítky a o muslimech často veřejně hovořil jako o „kozomrdech“. Na islám pak i veřejně zaútočil kvůli potlačování práv a osobností žen v islámu.
V roce 2004 spatřil světlo světa jeho film Submission (Podvolení). Film byl natočen vysoce provokativním stylem: na nahých tělech údajných muslimských žen, které byly zahaleny průsvitnou látkou dle islámských pravidel, byly například promítnuty pasáže z koránu schvalující ponižování žen a ospravedlňující fyzické násilí na nich.
Kauza filmu byla rozsáhle medializována a Theovi začaly chodit výhrůžky smrtí. Film byl proto poslední kapkou, v témže roce dne 2. listopadu si van Gogha našla “trestající” ruka muslimského věřícího, který ho přepadl během cesty do práce v nizozemském Amsterdamu, postřelil a podřezal.
Na Theovo tělo pak vrah umístil text svého manifestu s výhrůžkami směřovanými k židům, Západu a Ayaan Hirsi Ali, a pokusil se uprchnout. Vrah byl brzy dopaden a identifikován jako marocko-holandský muslim Mohammed Boujeri, který byl členem muslimské skupiny „Hofstad“. Jedná se o kódové označení radikální muslimské skupiny, přidělené nizozemskou tajnou službou, která toto uskupení převážně mladých holandských muslimů sledovala.
Vražda Theo van Gogha byla dalším varováním, že evropské hodnoty svobody slova a práva na kritiku jsou v radikálním rozporu s hodnotami rozrůstající se muslimské menšiny v Evropě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab