Výročí, které se moc nepřipomíná. Před patnácti lety brutálně zavraždili holandského režiséra, kritizujícího multikulti

02.11.2019 17:22 | Zprávy

Dnes je to přesně patnáct let, kdy byl muslimským věřícím brutálně zavražděn novinář, režisér a herec Theo van Gogh, jenž se do paměti zapsal svým kontroverzním filmem Submission (Podvolení) a výrokem, že „multikulturalismus je zdvořilé ustupování roztahovačnému hostu, který vás postupně vytěsňuje z vašeho domova“, informuje Reflex.cz.

Výročí, které se moc nepřipomíná. Před patnácti lety brutálně zavraždili holandského režiséra, kritizujícího multikulti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Revolver, ilustrační foto

Theodoor van Gogh se narodil v roce 1957 v nizozemském městě Haagu. Jeho otec byl členem nizozemské tajné služby. Theo byl pojmenován na památku příbuzného svého otce, jenž byl v dobách II. světové války členem protiněmeckého odboje a byl Němci popraven.

Mladý Theo se po neúspěšných studiích na amsterdamské univerzitě nakonec stal technickým asistentem režie a následně sám natočil několik filmů, za které získal i mezinárodní ocenění. Věnoval se hlavně politickým tématům a jeho agresivní, mnohdy až vulgární styl se stal proslaveným.

Kriticky se předně zaměřoval na zpohodlnělý život společenských a kulturních elit a své filmy věnoval mnoha prapodivným existencím, které potkával v nizozemských městech. Právě kvůli jeho agresivitě a vulgaritě se ovšem od Thea odvracelo stále více médií a redakcí. 

Častým terčem jeho agresivity a vulgarity byla různá náboženství, speciálně židovství a následně islám. Po 11. září 2001 již si Theo vůbec nebral servítky a o muslimech často veřejně hovořil jako o „kozomrdech“. Na islám pak i veřejně zaútočil kvůli potlačování práv a osobností žen v islámu.

V roce 2004 spatřil světlo světa jeho film Submission (Podvolení). Film byl natočen vysoce provokativním stylem: na nahých tělech údajných muslimských žen, které byly zahaleny průsvitnou látkou dle islámských pravidel, byly například promítnuty pasáže z koránu schvalující ponižování žen a ospravedlňující fyzické násilí na nich.

Kauza filmu byla rozsáhle medializována a Theovi začaly chodit výhrůžky smrtí. Film byl proto poslední kapkou, v témže roce dne 2. listopadu si van Gogha našla “trestající” ruka muslimského věřícího, který ho přepadl během cesty do práce v nizozemském Amsterdamu, postřelil a podřezal.

Na Theovo tělo pak vrah umístil text svého manifestu s výhrůžkami směřovanými k židům, Západu a Ayaan Hirsi Ali, a pokusil se uprchnout. Vrah byl brzy dopaden a identifikován jako marocko-holandský muslim Mohammed Boujeri, který byl členem muslimské skupiny „Hofstad“. Jedná se o kódové označení radikální muslimské skupiny, přidělené nizozemskou tajnou službou, která toto uskupení převážně mladých holandských muslimů sledovala.

Vražda Theo van Gogha byla dalším varováním, že evropské hodnoty svobody slova a práva na kritiku jsou v radikálním rozporu s hodnotami rozrůstající se muslimské menšiny v Evropě.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…