Obě komory českého Parlamentu společně uspořádaly mezinárodní konferenci předsedů evropských parlamentů. Řešit chtěly ruskou agresi na Ukrajině a roli EU v celosvětové spolupráci demokracií.
Proto kromě delegací národních parlamentů dorazilo i zastoupení Evropského parlamentu pod vedením předsedkyně Roberty Metsolaové a rovněž předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk.
Ten ještě před zahájením konference předal předsedům obou komor českého Parlamentu Markétě Pekarové Adamové a Miloši Vystrčilovi vysoký ukrajinský Řád knížete Jaroslava Moudrého a setkal se s prezidentem Petrem Pavlem.
Z rukou předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny @r_stefanchuk jsem převzala Řád knížete Jaroslava Moudrého, který mi udělil Volodymyr Zelenskyj.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) April 24, 2023
Nesmírně si této pocty vážím. Není však jen pro mě. Náleží všem našim občanům, kteří pomáhali a pomáhají Ukrajině při obraně proti agresorovi. pic.twitter.com/lBApY5MsCk
Markéta Pekarová Adamová ještě před jednáním všech předsedů sezvala k separátnímu jednání ženy – předsedkyně parlamentů. S nimi probírala roli žen v zahraniční politice a ruské zločiny na ženách a dětech.
S předsedkyní Evropského parlamentu @EP_President na konferenci předsedů parlamentů Evropské unie. pic.twitter.com/TLgV8smOWM
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) April 24, 2023
Setkání předsedkyň zákonodárných sborů pořádala Markéta Pekarová Adamová
V rámci pražského mítinku uspořádala poslankyně ODS Eva Decroix i konferenci Hledání spravedlnosti pro Ukrajinu.
„Ukrajina spravedlnost postrádá. Byla jí ukradena. A zlodějem je Rusko. Mír je prázdné slovo, když se nepromění v řád založený na pravdě a vybudovaný dle požadavků spravedlnosti,“ řekla tam Markéta Pekarová Adamová.
Děkuji poslankyni @eva_decroix za uspořádání konference na téma "Hledání spravedlnosti pro Ukrajinu".
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) April 24, 2023
Ukrajina spravedlnost postrádá. Byla jí ukradena. A zlodějem je Rusko. Mír je prázdné slovo, když se nepromění v řád založený na pravdě a vybudovaný dle požadavků spravedlnosti. pic.twitter.com/6wbqGWsP0I
Účastníky parlamentní konference přijal na Hradě i prezident Petr Pavel, který hovořil o těžké době, ve které žijeme a čelíme výzvám ruské agrese proti suverénní Ukrajině a mnoha dalších autoritářských režimů v čele se „stále asertivnější Čínou“.
„Demokracie není bez chyb, proto se o ni musíme starat. A v čele tohoto boje za zdravou demokracii stojíte vy, lidé, kteří mají na starost legislativu evropských zemí. Vy jste strážci demokracie. A my potřebujeme zdravou demokracii, potřebujeme větší spolupráci, hlubší porozumění, a nakonec i větší jednotu,“ vyzval Petr Pavel.
Pak už došlo v Kongresovém centru na samotné pracovní jednání předsedů legislativních těles. Hlavní slovo zde měli coby hostitelé předsedové obou komor českého Parlamentu.
„Dnešní blok bude věnován ruské agresi proti Ukrajině a já jsem ráda, že zde mezi námi poprvé sedí předseda ukrajinské Nejvyšší rady, Ruslan Stefančuk – Ruslane, vítej!“ uvedla své vystoupení Markéta Pekarová Adamová.
Pekarová: Kritická role opozice ano, ale...
Pak vyjádřila názor, že Ukrajina má sice vysoké ztráty, ale Rusku už se nepodaří převzít na bojišti iniciativu.
V Evropě prý sice situace není jednoduchá, ale alarmistické scénáře se nenaplnily, snížili jsme závislost na ruských fosilních palivech a přitom zvládli zimu bez zásadních problémů.
Předsedkyně Sněmovny ocenila, že devadesát procent obyvatel EU stále podporuje humanitární pomoc Ukrajině a 75 procent i sankce proti Rusku. Přesto však prý hrozí nárůst extrémismu, vyplývajícího z polarizace společnosti.
A právě v tom je podle Markéty Pekarové Adamové role poslanců a parlamentů.
„Enormní výzvy a problémy, kterým v souvislosti s dopady války čelíme, mnohé svádějí k tomu, aby v rozjitřeném veřejném prostoru sbírali politické body. Rozhodně nechci tvrdit, že by parlamentní opozice měla rezignovat na svou kontrolní a kritickou roli. Ale demagogie a vědomá polarizace veřejného mínění může být velmi nebezpečná, zejména týká-li se strategických a životních zájmů našich zemí. Mimo jiné vytváří živnou půdu pro nepřátelskou propagandu a dezinformační kampaně,“ varovala všechny, kteří by chtěli veřejné mínění „polarizovat“.
Touto polarizací, jak posléze vysvětlila, myslí například zlehčování účinnosti protiruských sankcí nebo vytváření dojmu, že dodávky zbraní Ukrajině konflikt prohlubují, když jej ve skutečnosti mají vyřešit.
Poslanci podle předsedkyně Sněmovny mají odpovědnost, i jako tvůrci politik, které mají čelit nepřátelské propagandě. Ale rovněž jako ti, kteří mají „aktivně bránit štěpení společnosti“.
Pak připomněla esej Václava Havla Evropa jako úkol a vyjmenovala pět hlavních úkolů dneška, kterým se EU má postavit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo