Výzva Pavla za hranicemi! Fialovi lidé se bouří. A nejen oni. Ohrožení ČR, zní varování

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

05.10.2023 19:42 | Komentář

Slova prezidenta Petra Pavla, že by bylo dobré diskutovat o tom, zda by se členské státy EU neměly vzdát práva veta, v anketě ParlamentníchListů.cz důrazně odmítli nejen zástupci ODS. „Podstatou státní svrchovanosti je moc nad válkou, mírem a zahraniční politikou. Nemá-li ji stát, není suverénem, ale jen protektorátem,“ varoval ústavní expert Zdeněk Koudelka.

Výzva Pavla za hranicemi! Fialovi lidé se bouří. A nejen oni. Ohrožení ČR, zní varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Briefing zvoleného prezidenta Petra Pavla v Hrzánském paláci. Tématem bylo shrnutí uplynulého týdne a také plány na následující týdny

Slova prezidenta Petra Pavla v belgických Bruggách, že by bylo dobré diskutovat o tom, zda by se členské státy Evropské unie neměly vzdát práva veta, znepokojila podle serveru idnes.cz koalici a opozici. Někdejší senátor a exministr Zdeněk Škromach dokonce na svém facebookovém profilu hovořil o sesazení prezidenta. To samé naznačoval i právník Pavel Hasenkopf.

Možnost použití veta ve společné zahraniční a bezpečnostní politice Evropské unie je dlouhodobě diskutovaná – velké státy EU by si ji velmi přály, ty menší se tomu brání. Nyní v belgických Bruggách tuto možnost zmínil prezident Petr Pavel ve svém projevu. Hovořil o tom, že by bylo dobré diskutovat, zda by se členské státy Evropské unie neměly práva veta vzdát. Podobně jako nyní prezident se v loňském roce vyslovili politici Pirátů a TOP 09.

Co přesně Petr Pavel v proslovu v belgických Bruggách řekl? „Otázka rozšíření se pochopitelně pojí s otázkou efektivity EU – tedy otázkou, která v menších a středně velkých členských státech není příliš populární. Musíme však být připraveni v domácí diskusi zvážit různé návrhy, jak upravit rozhodovací proces EU, včetně přechodu k hlasování kvalifikovanou většinou v některých oblastech. Musíme zvýšit povědomí o tom, že stabilita a moc – jinými slovy schopnost společně jednat – jsou naším sdíleným zájmem,“ zaznělo z úst prezidenta (celý projev ZDE).

Ve svém článku na kontroverzní prezidentův názor jako první upozornil server Idnes s tím, že s tím má problém nejen opozice, ale i řada vládních politiků. To se týká především ODS, kterou lze označit za nejméně „euronadšený“ subjekt pětikoalice. Odpovídají tomu i reakce, které redakce PL získala od poslanců a senátorů největší vládní strany.

„Návrh pana prezidenta na zrušení práva veta považuji za nešťastný a nedomyšlený. Opuštění principu jednomyslnosti ve prospěch hlasování kvalifikovanou většinou v citlivých zahraničně-politických a bezpečnostních otázkách v EU je v rozporu s našimi zájmy jako středně velkého členského státu EU. Pokud nechceme snižovat vliv ČR na rozhodnutích EU, nesmíme to dopustit. Už dnes mají velké státy značný vliv a to i neformální, který by byl po této změně ještě posílen. Doufám, že tato idea pana prezidenta nezíská podporu ani ve vládních, ani v opozičních řadách,“ reagoval na Pavlův návrh místopředseda Sněmovny za ODS Jan Skopeček.

Jednoznačný nesouhlas padl též od poslance ODS Karla Krejzy. „Nesouhlasím s posledními výroky prezidenta ohledně zrušení veta při rozhodování EU, ani s názorem, že nemáme mít velvyslance v Rusku. Veto chrání občany České republiky před nebezpečnými nápady EU, např. norma euro7, a naší povinností a úkolem diplomacie je "hovořit " s těmi, s jejichž myšlením nesouhlasíme,“ řekl nám další ze zákonodárců ODS.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tak dlouho byl Babiš označován jako špatná volba, až si voličové zvolili mnohem horšího...A dobře jim tak..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePuhýš s jedním kmínem , 06.10.2023 8:23:20

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…