Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil se svým dalším proslovem.
„Věřím, že se Evropa bude muset v každém případě vzdát ruské ropy a ropných produktů. Protože tady jde o nezávislost samotných Evropanů na ruských energetických zbraních. A čím dříve se tak stane, čím dokonalejší bude odklon od ruské ropy, tím větší přínos to bude nakonec mít pro samotnou Evropu,“ konstatoval Zelenskyj, který v tomto smyslu promluvil ke členům Evropské rady.
Mluvilo se prý také o zvýšení dodávek zbraní pro Ukrajinu a o řešení potravinové krize, kterou vyvolává Ruská federace blokací ukrajinských přístavů, odkud kvůli blokádě nemohou do světa vycestovat tuny ukrajinského obilí.
„Nyní, kvůli tomu, že Rusko zablokovalo naše přístavy v Černém moři a zmocnilo se naší části pobřeží Azovského moře, nemůžeme vyvézt 22 milionů tun obilí, které už je u nás ve skladech. To je objem, který měl vstoupit na zahraniční trh. A ruská blokáda našeho exportu destabilizuje situaci v celosvětovém měřítku. V důsledku toho jsou potraviny v různých zemích stále dražší. V důsledku toho hrozí hladomor. V Africe, v Asii i v některých evropských zemích,“ upozornil ukrajinský prezident.
„Tato hrozba by mohla přerůst v novou migrační krizi. A to ruské vedení jednoznačně chce. Záměrně vytvářejí tento problém. Takže celá Evropa čelí potížím. Ukrajina nedostane miliardy dolarů za své zboží. To jsou miliardy, které naše ekonomika nyní skutečně potřebuje. Obyvatele afrických a asijských zemí využívá ruský stát jen jako vyjednávací kartu,“ pokračoval Zelenskyj.
„Na tomto pozadí vypadají zvláště cynicky příběhy ruských představitelů na různých úrovních, kteří tvrdí, že jim některé sankce údajně neumožňují zvýšit export jejich potravin. Jako by prý chtěli předejít krizi, ale sankce jim prý brání. Je jasné, že lžou, jako vždy,“ nebral si servítky nejvyšší politický představitel Ukrajiny.
Ruští okupanti podle Zelenského kradou ukrajinské obilí a snaží se ho nelegálně prodat, kde to jen jde, aby získali další prostředky na vedení války proti Ukrajině.
Zelenskyj prý o této situaci hovořil s tureckým prezidentem Erdoganem a společně se pokoušeli najít cestu, jak zabránit hrozícímu hladomoru a jak co nejrychleji ukončit ruskou agresi vůči Ukrajině.
Ukrajinský prezident znovu přiznal, že situace na Donbasu je opravdu hodně těžká a Rusové vyvíjejí na obránce Severodoněcku a dalších měst obrovský tlak. Při ostřelování Luhanské oblasti prý zemřel i francouzský novinář Frédéric Leclerc-Imhoff, který pracoval pro televizi BFM TV.
„Před více než měsícem jsem poskytl rozhovor tomuto konkrétnímu televiznímu kanálu. Toto byl můj první rozhovor s francouzskými médii během totální války. Upřímnou soustrast Frédéricovým kolegům a rodině. Stal se 32. zástupcem médií zabitým po 24. únoru,“ upozornil Zelenskyj.
Nakonec však přišel s optimističtější zprávou. Alespoň z ukrajinského pohledu.
„Boj o Chersonský region pokračuje. Krok za krokem osvobozujeme naši zemi a postupně se blížíme k bodu, kdy Rusko bude muset složit zbraně, spočítat všechny své mrtvé a přejít k diplomacii. Rozhodně bude muset,“ zdůraznil ukrajinský prezident.
Pak už se jen rozloučil.
„Sláva Ukrajině!“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.