Spor se vede hlavně o to, jak by se částka měla stanovit a jak by měla být vysoká.
„Jak zaměstnavatelé, tak odbory se dohodli, že to nebude upraveno v novele (zákoníku práce), která se připravuje... ani jedna ze stran nenašla kýžený kompromis, a to primárně v částce,“ uvedl Středula.
Ministerstvo práce zveřejnilo chystanou novelu zákoníku loni v létě. Podle návrhu se měl nejnižší výdělek v Česku od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídal polovině průměrné mzdy z předloňska. V roce 2017 dosáhla minimální mzda podle statistiků 29 496 korun, minimální mzda by tedy podle navrhovaného výpočtu letos činila 14 750 korun. V lednu se zvedla o 1 150 korun na 13 350 korun.
Odbory stanovení pravidelné valorizace podporovaly. Po předvídatelném výpočtu nejnižšího výdělku volají dlouhodobě i zaměstnavatelé. Už dřív mluvili ale o tom, že by podíl měl dosahovat nejvýš 40 procent průměrné mzdy.
Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení uvádí, že připraví závazná pravidla pro předvídatelný růst minimální mzdy. Minulý kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) si předsevzal, že nejnižší výdělek přiblíží ke 40 procentům průměrné mzdy. Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhla loni průměrná mzda 31 885 korun. Minimální mzda činila 12 200 korun, tedy zhruba 38 procent průměrného výdělku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp