Vzpomínky na Jimmyho Cartera: Asie jej oceňuje, Amerika a Evropa mnohem méně

31.12.2024 12:32 | Monitoring

Před pár dny zemřel exprezident USA Jimmy Carter, který 1. října 2024 oslavil sté narozeniny. 77 let z toho prožil po boku jedné ženy, jejíž srdce si získal už jako mladík. Ale srdce Američanů si jako prezident nezískal. Nechali jej v úřadu jediné volební období a když chtěl svůj mandát obhájit, voliči dali jeho republikánskému protikandidátovi Ronaldu Reaganovi tolik hlasů, že Cartera porazil na hlavu. A přitom na mezinárodní úrovni Carter dosáhl nejednoho úspěchu.

Vzpomínky na Jimmyho Cartera: Asie jej oceňuje, Amerika a Evropa mnohem méně
Foto: repro youtube, tan
Popisek: James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. je americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických

O letošních vánočních svátcích zemřel demokratický prezident USA z let 1977 až 1981 Jimmy Carter. Muž, který letos oslavil sté narozeniny a se svou jedinou ženou prožil 77 let v manželství, což se velmi liší např. od nedávno zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Jenže přes svůj příkladný rodinný život mu Američané v roce 1981 dali jasně najevo, že už prezidentem být nemá. Republikánský protikandidát Ronald Reagan porazil demokrata Cartera na hlavu. Svou roli v tom sehrána např. ropná krize. Znovu se tak potvrdilo, že voliči hodí přes palubu toho, o kom soudí, že uškodil jejich peněženkám.

Anketa

Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?

2%
97%
hlasovalo: 29975 lidí
Ale zatímco na domácí scéně se Carterovi jako prezidentovi příliš nevedlo, na mezinárodním poli na tom byl Carter přece jen o něco lépe. Podařilo se mu posadit Egypt a Izrael k jednacímu stolu a tyto dvě země spolu v roce 1978 uzavřely dohodu, jejímiž principy se v podstatě řídí dodnes.

V roce 1977 Carter a panamský prezident generál Omar Torrijos podepsali dohodu, která stanovila 31. prosinec 1999 jako den předání Panamského průplavu státu Panama. Průplav je chápán jako neutrální území pod panamskou správou. USA nadále garantují vnější obranu tohoto pásma a celého průplavu. 

A do třetice se zasadil o rozvíjení vztahů s Čínou. Server Sinoskop v rámci vzpomínky na zesnulého prezidenta upozornil, že zatímco Američané na něj kvůli ropné krizi a kvůli problémům v Íránu a Islámskou revolucí v roce 1979 nevzpomínají jen v dobrém, v Asii se na Cartera dívají v mnohem lepším světle.

Indický premiér Nárendra Módi osobně vyjádřil účast blízkým a Americe přímo na síti X, kde Cartera označil za státníka s velkou vizí, který neúnavně bojoval za světový mír a harmonii a napomohl posílení dobrých americko-indických vztahů. Po prezidentově návštěvě Indie v roce 1978 byla jím navštívená vesnice nedaleko jižního Dillí pojmenována na Carterpuri. V době, kdy výjezdy amerických prezidentů do Asie nebyly běžné, navštívil prezident Carter dvakrát Japonsko (1979–1980), i tam si získal nadčasové sympatie. Podílel se i na snižování napětí na Korejském poloostrově a v červnu 1994 osobním jednáním s Kim Ir-senem v Pchjongjangu odvrátil další hrozící eskalaci, i když tím zaskočil tehdejší Clintonovu administrativu. Pchjongjang navštívil i v roce 2010, aby osvobodil amerického vězně,“ uvedl server Sinoskop.

Zahraniční politika Jimmyho Cartera, jejímž hlavním mozkem byl polský emigrant Zbygniew Brzezinski, byla hodnocena rozporuplně. Mnohem lépe byla vnímána Carterova "soukromá diplomacie" po odchodu z Bílého domu. S renomé bývalého prezidenta dokázal několikrát velmi účinně zafungovat jako vyjednavač a zprostředkovatel, za což v roce 2002 dostal Nobelovu cenu míru.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…