WHO bude jednat o kontrole tabáku v ráji pašeráků cigaret

09.11.2023 8:48 | Komentář

Koncem listopadu se v Panamě sejde 10. zasedání Konference smluvních stran Rámcové úmluvy WHO o kontrole tabáku (FCTC). Na první pohled nic problematického. Ten se ale rychle změní, když si uvědomíme, že přibližně polovina nelegálních cigaret, které se prodávají v zemích Latinské Ameriky, pochází z Panamy. Pašovaní cigaret z tohoto středoamerického státu přijde ostatní země Latinské Ameriky na více než 1,8 bilionu dolarů ročně (pro představu zhruba dvacetinásobek letošního českého státního rozpočtu).

WHO bude jednat o kontrole tabáku v ráji pašeráků cigaret
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail otevřené měkké krabičky cigaret, ilustrační foto

To silně omezuje schopnost jihoamerických států provádět důležitá opatření v oblasti sociálních, zdravotních, bezpečnostních, justičních a infrastrukturních programů, a to z důvodu poklesu daňových příjmů z prodeje legálních cigaret. Navíc pašování cigaret přitahuje zločinecké organizace, které tuto oblast využívají k distribuci nelegálních výrobků v celém regionu Jižní Ameriky.
 
Například šéfredaktor italského deníku Libero Allesandro Sallustimi označil výběr místa Konference smluvních stran FCTC za trapný. Mohlo by se zdát, že to zástupci Světové zdravotnické organizace, která FCTC založila a její konference připravuje, jen nedomysleli. 
 
 
Pokud se zaměříme pouze na přístup WHO k tabáku, je takovým příkladem třeba její přístup ke společnosti Čínská národní tabáková společnost (CNTC). Tento státní podnik je mimochodem z hlediska tržeb zdaleka největší tabákovou společností na světě. Odhaduje se, že CNTC kontroluje přibližně 45 procent světového trhu s cigaretami a zahřívaným tabákem. To je větší podíl než všichni čtyři další největší producenti tabákových výrobků dohromady.
 
Čína přitom na svém území velmi striktně uplatňuje doporučení WHO na kontrolu tradičních cigaret, nahřívaného tabáku i elektronických cigaret. Přesto, nebo právě proto, se státní CNTC zaměřila na zvyšování exportu svých nikotinových výrobků do zahraničí. To mimochodem znamená export některých výrobků, které čínská vláda zakázala pro své vlastní občany. Vyšetřovací zpráva organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project vytvořené nezávislými novináři dokonce konstatuje, že CNTC „nelegálně zaplavuje trhy svými značkami“ a údajně dodává cigarety pašerákům, kteří je prodávají na černém trhu v Evropě a Latinské Americe. Zároveň se čínští výrobci e-cigaret zaměřují na ty nejvíce zranitelné, tedy na nezletilé osoby. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…