Začněme vánoční nabídkou populárního alkoholu. Na tu odkazuje třeba i polský řetězec Lidl, který nabízí litrovou skotskou whisky Grants za necelých 58 zlotých (cca 307 Kč). Naproti tomu český Lidl ji má ve svém e-shopu za 341 korun za litr.
Podobná situace je s dalším známým alkoholem, tentokrát se jedná o americkou whiskey. Litr Jacka Danielse se v Polsku prodává za zhruba 530 korun a v tuzemských e-shopech je stejné množství k sehnání za více než o 100 korun vyšší cenu.
Zdoj: Leták Lidl, Polsko
Že o tuto nebo podobné nabídky je mezi českými spotřebiteli zájem, dokazují i níže uvedené informace, převzaté ze zmíněných facebookových skupin.
„Ahoj, tak i my už propadli nákupům u sousedů a byli jsme velmi překvapeni cenami. Skvělým pomocníkem nám byl kompassslev.cz/polske-letaky,“ potvrzuje výše uvedené jeden ze členů facebookové skupiny, která se specializuje na polské nákupy.
Zdroj: FB Polsko – nákupy, rady, zkušenosti
Podobných skupin vznikla celá řada a uživatelé se v nich dělí nejen o svoje zážitky z nákupů u sousedů, ale dávají tam i svoje typy na nejvýhodnější ceny, mapy různých tržišť nebo fotografie svých nákupů s informacemi, kolik lze ušetřit. A o malé úspory rozhodně nejde.
Sdílejí se ale také přímo nabídky polských řetězců zveřejněné na tamních facebookových účtech. Příkladem může být polská síť prodejen Beruška (Bedrjonka).
„Vánoce se blíží a my máme ještě více vánočních slev od Berušky,“ hlásá jeden z jejich statusů na facebooku a dodává i příklady na sváteční stůl:
Kachna plněná jablkem a pomerančem Přímo do trouby, v přepočtu za 70 korun/kg, nebo Président cheesecake, 1 kg s až 50% slevou… atd.
O tom, že si ve skupinách lidé vyměňují různé informace, svědčí i příspěvek uživatelky, která zkušenosti z nákupu obohatila i o situaci na silnicích. Ani z tohoto srovnání ale Česká republika nevyšla vítězně.
„Včera využitá volná neděle... silničáři opět zaspali... takže od Bílovce na hranice Bohumín, sníh, –5 °C... jeli jsme 75 km... přejely jsme hranice Chalupky a silnice až do Rybníku odsypány a posolené (asi je něco u nás špatně)“.
Špatně upravené tuzemské silnice na sebe ale podle uživatelky daly zapomenout, když došlo na nákupy.
Zdroj: FB Nákupy v Polsku, rady, infa.
„Ale nákupy stály za to. Jely jsme ve 4... narvané auto úplně,“ popsala svoje úspěchy a následoval výčet.
„Beruška plné regály (600 Zl, plyšák nebyl...12 kg masa), poprvé Kaufland... prázdný obchod od lidí (150 Zl), LIDL na tu kačenu, kapry a drobnosti (145 Zl)... Auchan už jen doplňky (100 Zl),“ zakončila soupis nákupů v obchodních řetězcích, ale připojila i zkušenost z lékárny, kde je v Polsku také neporovnatelně levněji.
„Úkol dne splněn, našly jsme v Rybníku Dr. Max (526 Zl)... ale nakoupeno všechno, co jsem si přefotila v appky.“
Členové zmíněných skupin mezi sebou pochopitelně diskutují i o tom, jak dlouho ještě bude daňové zvýhodnění potravin, které nařídila polská vláda, aby pomohla svým občanům v době krize, trvat. S koncem těchto opatření a navrácením DPH u potravin na původní hodnotu pochopitelně skončí i nájezdy našich nákupčích na polské supermarkety.
Zdroj: FB Polsko – nákupy, rady, zkušenosti
„Ví někdo, jak to vypadá v Polsku se sníženým DPH po 1. 1. 2023?“ ptá se jedna z diskutujících.
„Na základní potraviny 0% daň myslím do 6/2023, ale u pohonných hmot se asi od ledna 2023 vrátí daň z 8 % na 23 %. Snad je to tak dobře,“ dostalo se jí odpovědi s náznakem toho, že rovné podmínky v Polsku a u nás vrátí vše do normálu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.