Prohlásil to dnes v dolní komoře ruského parlamentu představitel ministerstva obrany Vladimir Popov. V Praze podle něj situaci sledují s „rostoucím pobouřením“. Jiří Caletka z tiskového oddělení českého ministerstva obrany ČTK potvrdil nespokojenost české strany s přístupem samarských úřadů.
Popov podle agentury TASS hovořil o letitém problému v povolžské Samaře, kde v roce 1918 českoslovenští legionáři porazili přesilu rudoarmějců a ovládli město. V bojích o přístupy k Samaře zahynulo 53 legionářů, ruské ztráty byly mnohonásobně vyšší. Podél železniční Transsibiřské magistrály tehdy bojovalo několik desítek tisíc Čechoslováků, kteří na konci první světové války v bolševickém Rusku ovládli obrovské území od Povolží až po jihosibiřský Irkutsk.
Společná česko-ruská komise
Pomník v Samaře má vzniknout na místě předpokládaných českých hrobů. Podle ruských médií má jít o trojúhelníkovou desku, na níž budou vyryta jména legionářů. Projekt má ale nemálo odpůrců. Za výsměch obětem občanské války ho považují zejména samarští komunisté. Historiky a zastupitele, kteří projekt pomníku legionářům hájí, označují samarští komunisté za přisluhovače fašistů.
Popov, který důrazně varoval před bojkotem samarských úřadů už před dvěma roky, dnes v parlamentu konstatoval, že vedení Samarské oblasti i města Samary neplní závěry společné rusko-české komise z roku 2010 a brání vybudování pomníku už několik let.
„Neřešení tohoto problému vyvolává rostoucí pobouření české strany, což může vést ke zostřené symetrické reakci ve vztahu k ruským vojenským památníkům v Česku,“ upozornil zástupce ministerstva obrany. Problém obě strany znovu otevřou na schůzce mezivládní rusko-české komise počátkem dubna v Samaře, řekl Popov.
Caletka dnes ČTK sdělil, že samarské úřady s odvoláním na protesty samarské veřejnosti již pět let neplní dohodu mezi ČR a Ruskem o vzájemné péči o válečné hroby. Zatímco podle mluvčího je o ruské a sovětské válečné hroby v České republice řádně pečováno na náklady obcí, krajů i ministerstva obrany, československé hroby, které byly za sovětského režimu téměř všechny zničeny, jsou obnovovány za české finanční prostředky s minimální finanční účastí ruské strany.
„Pomník ve formě gotického okna, který navrhl již zesnulý ruský architekt z Jekatěrinburgu, připomíná 117 legionářů padlých v Samaře a jejím okolí,“ dodal Caletka. Pomník je podle něj v nedůstojném stavu pět let uložen v depozitu. „České úřady své závazky plní a budou v tom pokračovat. Totéž předpokládáme od svých ruských partnerů,“ poznamenal představitel českého ministerstva obrany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp