V Izraeli proběhly v krátkém čase hned troje parlamentní volby. Až po těch třetích dokázali dva hlavní rivalové Benjamin Netanjahu a Benjamin Ganc zasednout k jednou atolu a utvořit koaliční vládu. Dohodli se, že se o premiérskou funkci podělí.
Mimo to také přišli s plánem na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dal najevo, že s plánem nesouhlasí, protože podle jeho názoru by znemožnil vznik Palestiny jako samostatného státu. Jeho předchůdci v úřadu Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) se k němu přidali.
„Víme, že Izrael je vzácným příkladem demokracie na Blízkém východě, ale týká se to pouze jeho vlastních občanů, nikoli Palestinců na okupovaných územích. Víme také, že Palestinci v minulosti promarnili možnosti dosáhnout urovnání konfliktu. To ovšem neznamená, že mají být nyní obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření jakékoli formy palestinského státu,“ zkritizovala trojice mužů izraelské plány.
Prezident republiky Miloš Zeman s tímto prohlášením vyslovil „ostrý nesouhlas“.
„Prezident republiky Miloš Zeman vyjádřil ostrý nesouhlas s článkem ‚Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?‘ (23. 5. 2020, Právo), který narušuje naše vztahy jak se Státem Izrael, tak s USA, Tento článek je popřením dosavadní zahraniční politiky ČR vůči Izraeli,“ napsal Ovčáček na sociální síti Twitter.
Prezident republiky ???? Miloš Zeman vyjádřil ostrý nesouhlas s článkem “Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?” (23. 5. 2020, Právo), který narušuje naše vztahy jak se Státem Izrael ????, tak s USA ????
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 23, 2020
Tento článek je popřením dosavadní zahraniční politiky ČR vůči Izraeli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp