Výbor OSN pro práva dítěte dnes vydal svá zjištění týkající se Bulharska, Konga, Litvy, Ruské federace, Senegalu a Jihoafrické republiky poté, co na svém posledním zasedání přezkoumal šest smluvních států. Tato zjištění obsahují hlavní obavy a doporučení výboru týkající se dodržování Úmluvy o právech dítěte.
V souvislosti s Ruskem výbor OSN ve své zprávě vyjádřil své znepokojení nad zprávami o pronásledování dětí za vyjadřování politických názorů. Znepokojen byl i zákonem z března 2022, který zavádí správní a trestní odpovědnost za „diskreditaci ruské armády“.
Výbor se ohradil i proti zasahování vládnoucí strany do vzdělávacího procesu a „systematické státní propagandy ve školách o válce na Ukrajině“. Ruskou federaci proto vyzval, aby ukončila politizaci a militarizaci škol a zajistila, že vzdělání bude zaměřeno na přípravu dětí „na zodpovědný život ve svobodné společnosti v duchu porozumění, míru, tolerance, rovnosti pohlaví a přátelství mezi všemi národy“.
Rovněž výbor požádal, aby Rusko zabránilo jakýmkoli pokusům o přepsání školních osnov a učebnic, tak aby odrážely politickou a vojenskou agendu vlády.
Minulý rok v březnu byl vydán zatykač na Putina a Marii Lvovou-Belovou, ruskou zmocněnkyni pro práva dětí, kvůli obvinění z nezákonné deportace dětí z Ukrajiny.
Rusko bylo nyní výborem OSN vyzváno k uvedení informací týkajících se evakuace a obvinění z deportace a převozu ukrajinských dětí do Ruské federace od 24. února 2022. Moskva by měla poskytnout informace o přesném počtu dětí odebraných z Ukrajiny a o místě jejich pobytu, aby mohly být identifikovány a vráceny zpět.
Výbor též uvedl, že Rusko by mělo zajistit, aby žádné dítě nebylo zbaveno ukrajinské státní příslušnosti a aby byla zachována jeho identita, jméno a rodinné vztahy.
Rusko tvrdí, že od začátku invaze pouze chrání zranitelné děti před válečnou zónou, informovala agentura Reuters.
Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu uvedl, že Rusko přemístilo „nejméně stovky“ dětí ze sirotčinců a dětských domovů v okupovaných oblastech Ukrajiny a že mnoho z nich bylo předáno k adopci.
Kreml obvinění Mezinárodního trestního soudu odmítl jako „pobuřující a nepřijatelné“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.