Sobotní útok Íránu na Izrael, proti kterému islámský stát vyslal vlnu dronů a raket, podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) ukázal dvě věci. V prvé řadě to, že těsné sousedství s Ruskem a celková geografie země je pro Ukrajince problém. Vzdálenost Íránu a Izraele, která čítá více než tisíc kilometrů, Izraeli poskytuje čas reagovat na útok, vyslat do vzduchu stíhačky a aktivovat další systémy protivzdušné obrany.
Ale pozor.
Ukázal také to, že kdyby měla Ukrajina k dispozici více prostředků protivzdušné obrany, jako je má Izrael, dokázala by sestřelovat více ruských raket a dronů a chránit tak důležité objekty a především životy vojáků, ale i civilistů. Mužů, žen i dětí.
„Ukrajina potřebuje značné vybavení západních systémů protivzdušné obrany a stíhaček schopných zachytit drony a rakety, aby vytvořila kombinovaný deštník protivzdušné obrany, který je alespoň vzdáleně stejně účinný jako ten, který Izrael a jeho spojenci úspěšně použili 13. dubna,“ napsal k tomu washingtonský institut.
„Všech 15 balistických raket a sedm ze 44 řízených střel, které ruské síly odpálily proti ukrajinským energetickým zařízením v noci z 21. na 22. března, úspěšně pronikly ukrajinskou protivzdušnou obranou. Některé z raket významně poškodily vodní elektrárnu Dněpr (HPP) ve městě Záporoží a zcela ji odstavily a oprava elektrárny bude nějakou dobu trvat,“ dal institut konkrétní příklad.
Dokud Ukrajinci dostávali pomoc především od USA, byli schopni odrazit více útoků a dokázali opravit prakticky všechny objekty, které Rusové zničili v zimě 2022/2023. A teď během posledních pár dní Rusové zničili všechno, co Ukrajinci po zimě 2022/2023 opravili.
Institut také připomíná, že Rusové odmítli íránský útok na Izrael odsoudit s odůvodněním, že Íránci jen odpověděli na izraelský útok z Damašku z 1. dubna.
Rusové prý teď kalkulují s tím, že by mohli chtít do 9. května, tedy do výročí konce tzv. Velké vlastenecké války, dobýt celý Chasiv Jar. Podle ISW je to ale cíl nepříliš reálný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.