Z milionových sankcí to snížíme na tři sta tisíc maximálně, oznámil v ČT Vojtěch k trestům za nevydávání eReceptů

16.12.2018 15:48 | Zprávy

Babišův kabinet se v programovém prohlášení zavázal k elektronizaci zdravotnictví. Jako první krok od letošního ledna funguje povinný elektronický recept. Těm lékařům, kteří eRecepty odmítají, dosud žádné postihy nehrozily. To se ale má změnit už od Nového roku. Za nevydávání eReceptů mají hrozit poměrně vysoké pokuty. Hosty druhé části nedělních Otázek Vaclava Moravce byli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a člen sněmovního zdravotnického výboru Jaroslav Dvořák (SPD).

Z milionových sankcí to snížíme na tři sta tisíc maximálně, oznámil v ČT Vojtěch k trestům za nevydávání eReceptů
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

V současnosti nepoužívá eRecepty několik stovek lékařů. Jedná se zejména o starší lékaře na venkově. Prezident České lékařské komory Milan Kubek zdůrazňuje, že situace je velmi vážná. „Pokud pan ministr skutečně po Novém roce z ordinací vyžene lékaře tak drastickými pokutami, nebude za ně náhrada,“ uvedl s tím, že pacienti více ptořebují lékaře než recept do mobilu.

Jen v loňském roce bez náhrady skončilo čtyřiapadesát praktických lékařů. Lékaři tak požadují jediné – eRecepty jako dobrovolnou variantu s tím, že pacient má právo si nepřát, aby jeho citlivé osobní údaje kolovaly po internetu. A lékař by měl mít možnost rozhodnout se vystavit recept klasickým způsobem.

Ministr zdravotnictví Vojtěch otevřel debatu se slovy, že nevidí žádný důvod vyhovět požadavkům, které uvedl prezident České lékařské komory. „Na základě tvrdých dat, ne dojmů, je zřejmé, že eRecept se osvědčil,“ uvedl s tím, že drtivá většina receptů už je běžně předepisována ve formě elektronického receptu.

To, že si na to pacienti již zvykli, prý dokazuje i počet sms zpráv, kterými je možné posílat elektronický recept. „Vše to strmě stoupá a už dnes vidíme, že reakce jsou skutečně pozitivní. Jak ze strany odborné, tak ze strany laické veřejnosti,“ stojí si za svým Votěch.

Připomíná zároveň, že pokud má mít elektronický recept do budoucna smysl, chtějí jej dále rozvíjet skrze tzv. lékový záznam. Tedy možnost sdílet informace o předepsaných lécích napříč ošetřujcími lékaři daného pacienta. „Je opravdu nutné, aby zde byla všechna data. Není možné, aby tam byla pouze nějaká, když chceme, aby péče byla bezpečná a kvalitní,“ připomněl ministr zdravotnictví.

Elektronický recept je povinný od ledna 2018, ale bez sankcí. Od 1. ledna 2019 se to ale již změní a sankce budou udělovány. „I když byl ale bez sankcí a dobrovolný, tak jej začali lékaři hojně využívat. Nemyslím si, že by se tímto vyhnali starší lékaři z ordinací. Dělali jsme analýzy, které nepotvrdily teze, že by starší lékaři neuměli používat eRecepty,“ vyvracel Vojtěch předchozí slova prezidenta České lékařské komory.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

17:29 Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

Lukáš Kaucký, bývalý náměstek ministra zahraničí, bývalý velvyslanec a člen SOCDEM, komentuje pro Pa…