Stranou veškerého zájmu při honbě za úsporami a při bombastických řečech o rádoby konsolidaci veřejných financí zůstávají zdravotně postižení, kterým je poskytován příspěvek na péči. Ten je od roku 2018 v nezměněné výši určen lidem, kteří potřebují pomoc druhé osoby. Je udělován ve čtyřech stupních. V prvním stupni se vyplácí 880 korun, ve druhém 4 400, ve třetím 12 800 a ve čtvrtém stupni, kde jsou zařazeni lidé už jen ležící, jde o částku 19 200 korun. „Ministerstvo práce a sociálních věcí slíbilo, že bude od července letošního roku platit systém pravidelné valorizace příspěvků na péči v jednotlivých stupních tak, jako je systém valorizace důchodů. To se neuskutečnilo, protože zákon nebyl a stále ještě není připraven k tomu, aby byl projednáván v Poslanecké sněmovně,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.
Národní rada tedy navrhla poslaneckou iniciativu, a sice zvýšit příspěvky na péči jednorázově o deset procent v jednotlivých stupních, a to vzhledem k inflaci, která byla patnáct procent jen za loňský rok. „Pak jsme navrhli ve druhém stupni zvýšení o dva tisíce korun, protože to je stupeň, kde původně byla v roce 2007 ta částka čtyři tisíce korun. Za těch šestnáct let stoupla o 400 korun. To je ostuda této společnosti,“ zlobí se Václav Krása. Jím vedená organizace má k dispozici stanoviska expertních skupin, která jasně deklarují, že úroveň příspěvků na péči odpovídá 70 až 75 procentům původní hodnoty. „Tudíž je nedostatečná. Jednali jsme o tom s ministrem práce panem Jurečkou, jednali jsme o tom také s ministrem financí panem Stanjurou, ale bohužel oba to odmítli z důvodů ekonomických, že teď nejsou peníze,“ konstatuje předseda NRZP.
Na cizince peníze jsou, na zdravotně postižené nikoli
„Musím říct, že jsem velmi rozzlobený, napsal jsem k tomu i poměrně rozsáhlý článek, v němž poukazuji na to, že na české občany, kteří jsou v obtížné sociální situaci, peníze nejsou. Přitom nejde jen o to, že nebyl valorizován příspěvek na péči, ale ani například úhrady z veřejného zdravotního pojištění na zdravotnické prostředky. Tam také nedošlo k žádné valorizaci. Takže na to peníze nejsou, ale zároveň vydáváme prostředky pro cizí občany v obrovské výši, aniž vůbec rozlišujeme, a to je to důležité, zda ti lidé jsou v sociální potřebnosti. Prostě oni sem jenom přijeli a okamžitě dostali dávky, aniž někdo zkoumal, jestli mají majetek, jaké mají příjmy a podobně. To je zásadní pochybení České republiky a čeští občané na to doplácejí,“ upozorňuje Václav Krása.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník