Za Majdanem stála CIA, naznačil slavný americký režisér Stone, držitel čtyř Oscarů

31.12.2014 13:20 | Zprávy

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na svoji stranu získal vlivného podporovatele. Oscary ověnčený filmový režisér Oliver Stone včera na svém Facebookovém profilu fanouškům prozradil, že točí o majdanských protestech dokument a veřejně Janukovyčovi vyjádřil podporu.

Za Majdanem stála CIA, naznačil slavný americký režisér Stone, držitel čtyř Oscarů
Foto: Oliver Stone
Popisek: Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a americký filmový režisér Oliver Stone

Zajímavou novinkou překvapil své fanoušky na Facebooku proslulý americký režisér Oliver Stone. Ve svém včerejším statusu je informoval o tom, že se v Moskvě setkal s bývalým ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. „Dělal jsem s ním čtyřhodinový rozhovor pro anglicky mluvený dokumentární film, který budou produkovat Ukrajinci,“ ohromil Stone překvapivým sdělením. Osmašedesátiletý americký režisér a držitel čtyř Oscarů v komentáři píše, že Janukovyč byl až do 22. února letošního roku legitimně zvoleným prezidentem Ukrajiny.

Stone odkazuje na chystaný dokument a předesílá, že ostřelovači, kteří zavraždili 14 policistů, 45 civilistů a zranili dalších 84 účastníků majdanských demonstrací, byli placeni třetí stranou konfliktu. „Mnoho svědků, včetně samotného Janukovyče a policistů tvrdí, že šlo o provokatéry placené Západem. Poukazují na to, že vše patrně naplánovala CIA,“ píše Stone a zmiňuje případ bývalého venezuelského vůdce Cháveze, jenž v důsledku demonstrací v roce 2002 dočasně ztratil kontrolu nad situací. „Také tehdy se tam objevili záhadní ostřelovači. Snahám o převrat musel poté čelit i jeho nástupce Maduro,“ připomíná Stone.

celý komentář amerického režiséra na jeho Facebook profilu najdete ZDE

CIA podle něj záměrně vyvolávala chaos i v jiných zemích, kde chtěla dopomoci ke změně tamějších režimů. „Stačí si vzpomenout na Írán v roce 1953 a Chile o dvacet let později,“ uvádí Stone konkrétní příklady. Autor oceňovaných filmů Četa, Wall Street či JFK upozorňuje na neobjektivní západní média, která majdanské protesty hodnotila jako logické vyústění Janukovyčova brutálního a prorusky orientovaného režimu.

„Janukovyč 21. února podepsal za účasti zástupců EU s opozicí mírovou dohodu. Ta však hned druhý den ztratila platnost, protože byl Jaukovyč svržen dobře vyzbrojenými neonacistickými bojůvkami a musel opustit zemi. Hned druhý den byla za vydatného přispění Spojených států nastolena prozápadní vláda. Janukovyč se opakovaně stal terčem pokusů o atentát,“ konstatuje Stone a opět poukazuje na podobnou situaci ve Venezuele v roce 2002. K Venezuele a Kubě měl ostatně Stone vždy blízko. V roce 2003 se na „Ostrově svobody“ setkal s Fidelem Castrem a natočil o něm dokument Comandante. V dalším Stoneově dokumentárním filmu Jižně od hranic z roku 2009 zase vystupuje vedle Fidelova bratra Raúla také již zemřelý prezident Venezuely Hugo Chávez

„Skrz naskrz špinavý příběh s tragickými důsledky. Západ nakonec vše líčí jako příběh o zločinném Rusku na Krymu, přitom tam jde o to, že Spojené státy jsou na Ukrajině. Jde o neskutečné překrucování historie. Pravda nemá v západních médiích ani mezi politiky místo. Připomíná mi to Bushovu špinavou kampaň, která měla zdůvodnit válku s Irákem, v níž byl Saddám Husajn lživě obviňován z vývoje zbraní hromadného ničení. Přesto však věřím, že i na Západě jednou pravda vyjde najevo a zastaví to současní šílenství,“ píše Stone. Jeho komentář na Facebooku pochvalně označilo přes 4000 fanoušků a asi 3000 z nich jej i sdílely. V diskuzi pod tímto textem se však objevuje i mnoho komentářů, jejichž autoři amerického režiséra tvrdě odsuzují.

Oliver Stone má ve Spojených státech díky své neskrývané levicovosti rozporuplnou pověst. Společně s dokumentaristou Michaelem Moorem patří k asi nejtvrdším kritikům amerických poměrů mezi levicově naladěnými filmaři. Stone má sice blíže k Demokratům, ale vedle bývalého republikánského prezidenta Bushe se nezdráhá útočit ani na Hillary Clintonovou či Baracka Obamu. V loňském roce vzbudil rozruch i na filmovém festivalu v Karlových Varech. Na tiskové konferenci se např. podivoval členství České republiky v NATO a odsuzoval účast našich vojáků na misi v Afghánistánu.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…