Podle ústavního zákona o bezpečnosti ČR může vláda vyhlásit nouzový stav v případě, že jsou ve značném rozsahu ohroženy životy a zdraví lidí. Kabinet podle právníka Antoše za současného stavu nouzový stav vyhlásit může: „Pohybujeme se v širokých mantinelech. Do značné míry je to věcí politiky a věcí posouzení vlády. Ta je přitom kontrolovaná Sněmovnou, která může kdykoli nouzový stav zrušit,“ uvedl.
Kdo by pak rozhodoval o tom, co je ohrožení života a zdraví značného rozsahu, pokud by došlo na nějaký soudní spor? „Tady nám napovědělo jarní rozhodnutí Ústavního soudu. Vláda kontrolovaná Poslaneckou sněmovnou má rozhodovat sama. Pokud by došlo k excesu v podobě vyhlášení nouzového stavu kvůli umožnění státního převratu, nebo zneužívání mimořádných stavů, pak by byl ochoten zasáhnout Ústavní soud. Dokud tomu tak není, nepodléhá to soudnímu přezkumu,“ vysvětlil Antoš.
Poukázal však na problém: „Nouzový stav má platit až od pondělí, ale řada opatření, která mají být zaváděna v pondělí, už vlastně platí, jsou vydávána na základě zákona o ochraně veřejného zdraví v poměrně značném rozsahu. Otázka je, zda současný stav není za hranou toho, co ten zákon umožňuje. A jestli zkrátka zákon o ochraně veřejného zdraví není už trochu zneužíván a nejde Ministerstvo zdravotnictví při zavádění plošných opatření trochu dál, než by mělo,“ pokračoval právník.
„Otázka, jestli Ministerstvo zdravotnictví situaci nezneužívá, je tu s námi už od jara. Mimořádná opatření vydávalo ministerstvo i během nouzového stavu, což Městský soud v Praze považoval za nepřípustné. Nouzový stav pak skončil, a stejně řada mimořádných opatření ministerstva byla ve hře,“ připomněl Antoš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab