Za kyberútokem na kampaň Macrona při prezidentských volbách prý stojí hackeři napojení na Rusko

08.12.2019 13:13 | Zprávy

Hackeři s vazbami na Rusko byli zapojeni do kyberútoku, jenž na jaře 2017 cílil na kampaň současného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Informuje o tom francouzský deník Le Monde s odkazem na zjištění bezpečnostní společnosti FireEye a dvojice expertů z Google, píše ČTK.

Za kyberútokem na kampaň Macrona při prezidentských volbách prý stojí hackeři napojení na Rusko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s Milošem Zemanem na Pražském hradě

Tento hackerský útok stál za únikem tisíců dokumentů Macronova volebního štábu na veřejnost pouhé dva dny před druhým kolem poslední prezidentské volby. V ní nakonec Macron 7. května 2017 porazil Marine Le Penovou. Publikaci e-mailů svého týmu odsoudil jakožto „destabilizační operaci“ s cílem „zasít pochybnosti a dezinformace“.

Stopy prý vedou mimo jiné ke skupině APT28, kterou podle amerických či německých zpravodajských služeb řídí ruská špionáž. Le Monde uvádí, že pachatelé rozhodně nebyli amatéři. „Dvě úzce specializované jednotky napojené na ruskou vojenskou rozvědku GRU postupně cílily na e-mailové účty osob blízkých budoucímu prezidentovi,“ napsal deník.

Útok se prý skládal ze dvou vln tzv. phishingu, jedná se o běžnou metodu kybernetických zločinců spočívající v rozesílání odkazů na podvodné webové stránky ve snaze získat přístupové údaje uživatele k jisté službě. První fáze útoku podle deníku proběhla v březnu 2017 a měla ji na svědomí APT28. O měsíc později se scénář opakoval, ovšem v tom případě podle expertů z Googlu útočila skupina známá jako Sandworm.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…