Za vypnutí kamer exprimátor Jablonce Kroupa potrestán nebude

18.10.2019 22:33 | Zprávy

Bývalý primátor Jablonce Milan Kroupa (zvolený za ANO) nebude potrestán za to, že v srpnu kvůli sporu s radnicí vypnul kamerový systém ve městě. Dopustil se tím sice trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, policejní komisařka ale jeho trestní stíhání zastavila kvůli takzvané účinné lítosti. Dozorující státní zástupkyně Lenka Šeberková dnes ČTK a ČT řekla, že se s rozhodnutím policie ztotožňuje.

Za vypnutí kamer exprimátor Jablonce Kroupa potrestán nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní kamera

Bývalému primátorovi pomohlo, že provoz kamerového systému obnovil, ještě než se jeho počínáním začala zabývat policie. „Učinil tak dobrovolně, z vlastní vůle, neboť trestní oznámení zástupců Sdružení místních samospráv bylo podáno až dva dny poté,“ uvedla Šeberková.

Kroupa byl letos ještě jako primátor stále jednatelem firmy GREPA Networks a po městě vymáhal zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018. Aby svůj nárok podložil, vypnul v srpnu během osmi dnů několikrát městský kamerový systém. Chtěl ukázat, že ho skutečně zajišťuje jeho firma. Sdružení místních samospráv ČR na něj kvůli tomu podalo trestní oznámení.

"Je sice paradoxní, že přestože policie skutek pana Kroupy vyhodnotila jako trestný čin, kvůli účinné lítosti, kterou prý projevil, se již věcí nebude dál zabývat. Pro nás jako SMS ČR je to ale i tak důležitý signál, aby si lidé typu pana Kroupy nedovolili vůči svým samosprávám něco podobného, jako se stalo v jabloneckém případě,“ uvedl v tiskové zprávě první místopředseda Sdružení místních samospráv (SMS ČR) říká Jan Sedláček.

Vzniklou situaci považuje Kroupa za absurdní. „Vzhledem k tomu, že je to veřejná služba, tak já to nesmím vypnout, i když mi neplatí,“ řekl dnes ČTK.

Ve čtvrtek jablonecké zastupitelstvo těsnou většinou rozhodlo, že provoz městského kamerového systému firmě GREPA Networks požadované dva miliony korun vyplatí. Finančním vyrovnáním si podle primátora Jiřího Čeřovského (ODS) město zajistilo provoz systému do konce roku. Kroupa se jako jednatel Grepy původně domáhal šesti milionů, později slevil na dva. Navíc žádal odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích v souvislosti s budováním metropolitní sítě. Jako primátor se tím dostal do střetu zájmů. To byla i jedna z příčin rozpadu kolice ANO s Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem z Nové Budoucnosti, která město vedla od loňských voleb.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„My studenti máme strach,“ naříkala na Orbána a Fica. Účastník roku 1989 jí to vysvětlil

18:35 „My studenti máme strach,“ naříkala na Orbána a Fica. Účastník roku 1989 jí to vysvětlil

Vyděšená studentka přišla na besedu o 17. listopadu, kterou pořádal v Plzni Český rozhlas. Bála se, …