Podle vůdce slavjanských separatistů Vjačeslava Ponomarjova byla důvodem osvobození obava o jejich bezpečnost v situaci, kdy se ve městě bojuje. „Jsou to mí hosté, nechci, aby přišli k úhoně," řekl Ponomarjov ruské agentuře Interfax krátce před propuštěním evropských důstojníků. „Právě teď u mě sedí, hovořím s nimi a chystám se je propustit," prohlásil.
Ve Slavjansku od pátku pokračují boje mezi jednotkami ukrajinské armády a ozbrojenými separatisty, kteří město drží už několik týdnů. Armáda už údajně vyřadila několik povstaleckých kontrolních postů na přístupech ke Slavjansku, do bojů nasadila vrtulníky. Tři z nich povstalci v pátek sestřelili.
Propuštění měl domlouvat Lukin se Strelkovem, který prý separatisty ve Slavjansku řídí
Vojenská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byla nedaleko Slavjanska zadržena v pátek 25. dubna. V internaci bylo původně osm jejích členů, švédský důstojník byl propuštěn s ohledem na jeho zdravotní stav. Misi na východ Ukrajiny vyslalo Německo, které v ní má čtyři zástupce. Vojenské experty z Česka, Dánska a Polska Berlín k účasti v misi přizval.
Podle odposlechů telefonického rozhovoru, který dnes zveřejnila ukrajinská tajná služba SBU, měl Lukin dnes ráno dorazit do Slavjanska spolu s vysokým představitelem Rady Evropy. Propuštění členů mise OBSE podle odposlechů Lukin předem domlouval s plukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU Igorem Girkinem-Strelkovem, který údajně akce separatistů ve Slavjansku řídí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk