Zahradilova polemika s neziskovkářem přes Čínu: Tady vidíte, jak ti „experti“ přemýšlejí

15.03.2025 19:15 | Monitoring

Ředitel projektu Sinopsis Martin Hála ostře kritizuje multipolaritu, kterou podle něj prosazuje Donald Trump, a varuje, že tento koncept vede k imperiálním sférám vlivu. Tvrdí, že pro malé státy, jako je Česko, by takový světový pořádek byl likvidační a v této souvislosti zmínil i bývalého europoslance Jana Zahradila (ODS) jako propagátora multipolarity. Ten na tuto kritiku reagoval s tím, že multipolarita je přirozeným vývojem světového uspořádání. Hálova kritika podle něj může souviset s frustrací spolku Sinopsis, který přišel o financování ze zahraničních zdrojů.

Zahradilova polemika s neziskovkářem přes Čínu: Tady vidíte, jak ti „experti“ přemýšlejí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

Martin Hála upozorňuje na rizika spojená s konceptem globální multipolarity, kterou podle něj prosazuje Donald Trump. Varuje, že tento přístup směřuje k vytvoření impérií se striktně vymezenými sférami vlivu.

V této souvislosti přímo zmínil i europoslance Jana Zahradila (ODS) a bývalého diplomata Petra Druláka, které označil za zastánce multipolarity v českém prostředí. „Gambitem k triangulární hře na ,obráceného Kissingera' Trump v podstatě akceptoval logiku ,multipolárního světa', kterou už delší dobu prosazuje Rusko a hlavně Čína. A u nás lidé jako Petr Drulák či Jan Zahradil,“ uvedl v článku zveřejněném na serveru Seznam Zpráv a webu Sinopsis

Tvrdí, že Trumpova politika fakticky oslabuje pozici menších států, jako je Česko, které by se v multipolárním uspořádání staly pouhými objekty vlivu velmocí. Podle něj však celý tento konstrukt nestojí na pevných základech: „Zásadně jde o návrat do imperiálních dob, kdy ve světě koexistovaly velké říše, („póly“) se svými sférami vlivu. Pro malé státy jako Česko by byl takový světový pořádek likvidační. Hlavně je ale celý konstrukt iluzorní,“ uvedl s tím, že Spojené státy se samy vzdávají svého výsadního postavení v čele svobodného světa, aby se staly jedním z „pólů“ v nepříliš vybrané společnosti.

„Na rozdíl od imperiálních časů je současný globální konflikt nejen mocenský, ale hlavně systémový. Stojí tu proti sobě dva nesmiřitelné pohledy na svět a na roli jednotlivce a státu v něm,“ uvedl sinolog. 

Tvrdí, že Trump rozvrací domácí politický systém Spojených států a posouvá ho směrem k autoritářskému modelu. „Trump by zřejmě rád přiblížil americký politický systém svým autoritářským protipólům. To ovšem nebude v Americe snadné prosadit. Byť se mu to zatím, nutno uznat, docela daří,“ dodal Hála.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Carlson šokoval. Pozval si novináře, který byl v první linii. S Rusy

21:00 Carlson šokoval. Pozval si novináře, který byl v první linii. S Rusy

Konec válečného konfliktu na Ukrajině je podle amerického reportéra z ruské strany fronty Patricka L…