Za štědrý příspěvek do stranické pokladny lukrativní post. Takovou praxi, kterou prováděli američtí republikáni už v devadesátých letech, uplatňuje i Demokratická strana. Podle informací Zero Hedge, který sleduje propojení finančního světa s politikou, získali takto místo velvyslance v Praze Andrew Schapiro nebo jeho předchůdce Norman L. Eisen.
- Celý text je ZDE
Mezi významné přispěvatele amerických demokratů zařadil server Andrewa Schapira, který se stal velvyslancem USA v České republice v září 2014. Straně daroval 722 tisíc dolarů. Mezi největší donátory se zařadil také Norman L. Eisen, který působil v Praze jako velvyslanec od ledna 2011 do srpna 2014. Přispěl dokonce částkou 1 264 900 dolarů.
V USA je to praxe stará desítky let. Od sedmdesátých let se poměr kariérních a politických velvyslanců pohybuje okolo 70 % ke 30 %. V prvním Obamově volebním období bylo politicky jmenovaných velvyslanců, tedy zpravidla finančních přispěvatelů, 37 procent. V druhém období se podíl blíží 50 procentům. Řada z jeho nominantů postrádala byť minimální kvalifikaci, například hoteliér nominovaný na velvyslance v Norsku při schvalování v Senátu nevěděl, že Norsko je království, a jednu ze stran norské vládní koalice označil za extrémistickou.
Z osmi amerických velvyslanců v ČR od roku 1992 byli jen dva kariérní diplomaté, zbývající byli politicky jmenovaní a zpravidla finančně přispívali politikům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam