Podle magazínu Time se dnes verbálně střetli odpůrci i zastánci zákazu. Marcus Knuth z vládnoucí strany Venstre prý říká, že tento tradiční úbor, který nosí některé konzervativní muslimky, je silně opresivní. Sasha Andersonová z aktivistické skupiny Party Rebels si naopak myslí, že zákon diskriminuje menšiny, a chystá demonstraci. Tu plánují i podporovatelé zákona.
Dánsko se tímto zákonem zařadilo mezi jiné evropské země, kde už podobný zákaz platí. Jedná se například o Francii, Belgii nebo Rakousko. Zákon výslovně muslimský oděv nejmenuje, ale je všeobecně znám jako zákaz burek. Povoluje zahalování tváře tam, kde je k tomu opodstatněný důvod, například při nošení lyžařských masek v zimě nebo v případě motorkářských helem. Při prvním porušení zákona mohou úřední orgány uložit pokutu 1 000 dánských korun, což je v přepočtu asi 3 500 korun českých. Ale v případě opakovaného porušování může tato částka vystoupat až na desetinásobek.
Sabina, studentka z Dánska, se spojila s dalšími muslimkami, aby ukázala, že ženám by mělo být povoleno „vyjádřit tímto způsobem svou identitu“. „Neodložím svůj nikáb. A pokud, tak jenom proto, že to byla má volba,“ říká budoucí učitelka pro agenturu Reuters. Chystá se zúčastnit dnešního protestu, kde se má sejít s dalšími ženami, které nikáb nosí, ale i nemuslimskými Dánkami, které si na protest také chtějí zahalit tvář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas